Początkowo zaświadczenia miały funkcjonować przez 12 miesięcy, czyli do końca czerwca tego roku. „Wirus wywołujący COVID-19 jest nadal powszechny w Europie i nie można dziś przewidzieć, jakie będą skutki wzrostu zakażeń w drugiej połowie 2022 roku lub pojawienia się nowych wariantów. Dzięki przedłużeniu obowiązywania rozporządzenia nadal będzie można korzystać z unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w czasie podróży po UE, gdy państwa członkowskie utrzymają pewne środki w zakresie zdrowia publicznego” - czytamy w komunikacie Komisji.
Czytaj więcej
Europejskie organizacje branży turystycznej, przedsiębiorcy, organizatorzy kształcenia zawodowego i związki zawodowe zainicjowały przy wsparciu Komisji Europejskiej partnerstwo na rzecz szkoleń dla sektora. Jednym z celów jest intensyfikacja działań związanych z podnoszeniem kwalifikacji.
Komisja chce, żeby Parlament Europejski i Rada zdążyły zdążyły z procedurą uchwalania prawa, zanim straci ważność obecne rozporządzenie.
Dodatkowo chce też wprowadzić kilka zmian w przepisach. Po pierwsze dodać wysokiej jakości laboratoryjne testy antygenowe do listy badań, na podstawie których mogą być wydane zaświadczenia o wyniku testu. Dzięki temu zakres akceptowanych badań w okresie dużego zapotrzebowania będzie szerszy.
Po drugie chodzi o to, by w zaświadczeniach o szczepieniu była poprawnie wykazywana liczba dawek szczepionki podanych w którymkolwiek państwie UE, a nie tylko w tym wydającym zaświadczenie. Czasem ludzie szczepią się w różnych krajach, a to może prowadzić do problemów z certyfikatami.