W poniedziałek, 31 stycznia, przedsiębiorcy reprezentujący sektor turystyki, organizacje branżowe, organizatorzy szkoleń zawodowych i związki zawodowe powołali partnerstwo na rzecz kształcenia kadr turystycznych. Działania te wspiera Komisja Europejska - czytamy w komunikacie jej przedstawicielstwa w Niemczech. Strony poczyniły konkretne zobowiązania, które mają pomóc w nadchodzących latach zdobywać pracownikom nowe umiejętności.
Jednym z celów przedsięwzięcia jest zwiększenie do 2025 roku zakresu działań związanych z podnoszeniem kwalifikacji i przekwalifikowaniem się o 40 procent dla osób pracujących i o 80 procent dla bezrobotnych. Inwestycje w wiedzę mają być jednym z głównych działań na rzecz utrzymania konkurencyjności, odpowiedzialności gospodarczej i społecznej oraz umożliwienia transformacji cyfrowej i ekologicznej.
Czytaj więcej
Nawet jak pandemia się skończy przedsiębiorcy turystyczni muszą ze sobą współpracować i lobbować na rzecz interesów branży turystycznej. Choć nie wszystkie ich postulaty są spełniane przez władze, to ich głos przebija się do polityków – zwraca uwagę prezes brytyjskiej organizacji branży turystycznej ABTA.
- Małe przedsiębiorstwa turystyczne straciły cennych pracowników, a ich rozwój hamują braki personelu z odpowiednimi umiejętnościami - mówi Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego. Jak dodaje, żeby można było rozwijać niezbędne kompetencje, potrzebna jest współpraca, dlatego uważa, że projekt rozpoczyna się we właściwym czasie.
Zobowiązania sojuszu mają być realizowane w najbliższych latach przez krajowe lub regionalne partnerstwa. Nicolas Schmit, komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, dodaje, że nowe partnerstwo na rzecz umiejętności jest odpowiedzią na potrzeby firm i pracowników i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy zajmowanych przez wykwalifikowany personel.