Traveldata: Ceny w biurach podróży nie dają się Omikronowi

Wielka fala zakażeń koronawirusem w wariancie Omikron, przetaczająca się przez Polskę nie zatrzęsła rynkiem turystyki wyjazdowej. Nie tylko nie ma paniki i spadku cen, ale nawet minimalnie one rosną - pokazuje badanie Traveldaty.

Publikacja: 02.02.2022 02:23

Egipt to kierunek, który podrożał najbardziej, porównując sezon do sezonu

Egipt to kierunek, który podrożał najbardziej, porównując sezon do sezonu

Foto: Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku, wzrosła o 12 złotych – ujawnia w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Czytaj więcej

Traveldata: Wakacje na Malcie najbardziej w górę, w Maroku - w dół

To wprawdzie niewielka, ale trzecia z rzędu podwyżka. W poprzednich tygodniach ceny podniosły się o 12 i 22 złote, a wcześniej spadły o 21 złotych.

Największa podwyżka w ostatnim tygodniu miała miejsce w wypadku wakacji w Maroku (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o 223 złote. Sporo zdrożały też wyjazdy letnie na półwysep Chalcydycki i na Lanzarote – średnio o 112 i 70 złotych.

Jednocześnie spadły ceny podróży na Dżerbę, o 94 złote, na Costa de la Luz, o 90 złotych, i na Kretę - 47 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak czytamy w raporcie Traveldaty, w minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia zwyżkowały w wypadku trzech kierunków: Egiptu, Wysp Kanaryjskich i Grecji. Zmiany wyniosły odpowiednio: 28, 27 i 21 złotych. Potaniały dwa z pozostałych najważniejszych kierunków w turystyce letniej, czyli Turcja, o 23 złote, i Bułgaria – o 14 złotych.

Dużo większe koszty organizatorów

Traveldata podaje też wyniki porównania średnich cen z ostatniego tygodnia z cenami sprzed roku. Okazuje się, że ta pierwsza cena była wyższa od ceny z poprzedniego sezonu o 252 złote. W świetle danych z poprzednich notowań taka różnica nie dziwi. Poprzednie zmiany liczone rok do roku wyniosły bowiem: 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych.

Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki – o 575 złotych. Nieco mniej podrożał wypoczynek na Synaju i Majorce – o 555 i 412 złotych.

Zdecydowanie największy roczny spadek cen kolejny raz Traveldata odnotowała w wypadku Malty – o 227 złotych. Nieznaczna natomiast była roczna skala zniżki wakacji w Portugalii – o 8 złotych.

Czy takie podwyżki znajdują uzasadnienie w wyższych kosztach organizatorów? Okazuje się, że jak najbardziej. Cena paliwa lotniczego (ponoszona według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia kursu walut) i pozycji złotego wobec dolara i euro w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów była już pięćdziesiąty trzeci raz z rzędu mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wyjaśniają autorzy raportu.

Czytaj więcej

Polacy narzekają, że źle im się powodzi. Ale nie rezygnują z zagranicznych wakacji

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,48 złotego za litr wobec 2,21 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 57,5 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 52,5 procent, a przed dwoma o 53,1 procent). Kurs złotego wobec dolara i euro w ostatnim tygodniu nieco „osłabł w porównaniach rocznych dla uśrednionych rozliczeń turystycznych”. Tym razem było to 2,5 procent (przed tygodniem polska waluta była słabsza o około 1,6 procent, a przed dwoma o 2,1 procent).

W tej sytuacji nie dziwi, że sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, bo zawierał się w przedziale 240 - 250 złotych (przed tygodniem było to 195-205 złotych, a przed dwoma 200-210 złotych) – szacuje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród najważniejszych kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w wypadku Egiptu, 425 złotych, Grecji, 302 złote, Turcji, 299 złotych, Wysp Kanaryjskich – o 190 złotych. W najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o 111 złotych.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków – czytamy w raporcie – najwięcej, licząc rok do roku, rosły ceny Majorki, Albanii i Cypru – o 412, 377 i 371 złotych. Nieco mniej znacząco Włoch, Hiszpanii kontynentalnej i Maroka – o 305, 301 i 239 złotych. W najmniejszym stopniu touroperatorzy podnieśli ceny wyjazdów do Tunezji – o 65 złotych.

Portugalia i Malta w ujęciu rocznym potaniały – odpowiednio o 8 i 227 złotych.

TUI liderem niskich cen

Żadne biuro podróży nie obniżyło cen wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022, licząc rok do roku. Można co najwyżej mówić o mniejszych i większych podwyżkach. Najmniejsze Traveldata ujawniła w Itace i TUI Poland – po 155 złotych, a także w ETI – o 165 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od 220 do 440 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert. Za nim uplasował się Rainbow z liczbą 23 ofert i Itaka z liczbą 21 ofert.

Najwięcej wyjazdów z najniższą ceną do Egiptu proponował TUI Poland (7 ofert), do Grecji TUI Poland (11), Rainbow (6) i Coral Travel (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Itaka (6) i Rainbow (5), do Turcji Coral Travel (8 ) i TUI Poland (5), do Tunezji TUI Poland (6), Coral Travel i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty) – wyliczają autorzy opracowania.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło ją w Egipcie - wskazują.

Na koniec przedstawiają tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, jedynie miejscami zamieniły się Grecos (z 4 na 3) i Coral Travel (z 3 na 4). Powodem była „dość istotna obniżka cen” w pierwszym z nich.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dziewiąte w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 stycznia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku, wzrosła o 12 złotych – ujawnia w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To wprawdzie niewielka, ale trzecia z rzędu podwyżka. W poprzednich tygodniach ceny podniosły się o 12 i 22 złote, a wcześniej spadły o 21 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Nowe Trendy
Betlej: Polacy wyjdą z Omikronu wzmocnieni. Ruszą wtedy do biur podróży
Biura Podróży
Niemcy ruszyli do biur podróży. W styczniu sprzedaż wyraźnie skoczyła
Zanim Wyjedziesz
Hiszpania skraca ważność testu antygenowego. Podróżny ma mniej czasu
Zanim Wyjedziesz
Słowacja skraca paszporty covidowe. I ułatwia wjazd niezaszczepionym i ozdrowieńcom
Nowe Trendy
Polacy w podróży najbardziej boją się lockdownu. Zakażenie mniej straszne