Traveldata: Wakacje na Malcie najbardziej w górę, w Maroku - w dół

Mimo że średnia cena wakacyjnych wyjazdów z biurem podróży w ostatnim tygodniu zmieniła się tylko nieznacznie, niektóre kierunki solidnie podrożały lub staniały. Malta o 338 złotych w górę, Maroko o 124 złote w dół.

Publikacja: 25.01.2022 10:02

Traveldata: Wakacje na Malcie najbardziej w górę, w Maroku - w dół

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 12 złotych – podaje w cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Ta zmiana wpisuje się w serię minimalnych wahań, jakie Traveldata notowała w poprzednich tygodniach, kiedy to cena: podniosła się o 22 złote, spadła o 21 złotych. wzrosła o 18 złotych, spadła o 12 złotych.

Czytaj więcej

Ostatnie notowanie cen w biurach podróży przed początkiem ferii. Jest coraz taniej

Najbardziej znacząca była w ostatnim tygodniu obniżka cen wakacji w Maroku – średnio o 124 złote (poprzednio najbardziej wzrosła), a w mniejszym stopniu w wypadku wyjazdów do Tunezji kontynentalnej i Marsa Alam – o 64 i 52 złote.

Największy wzrost średnich cen Traveldata odnotowała odnośnie do Malty, o 338 złotych, Korfu, o149 złotych, i Zakintos – o 97 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu – relacjonują autorzy opracowania - ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia zwyżkowały w wypadku dwóch z pięciu głównych kierunków, czyli Grecji i Turcji – o 66 i 11 złotych. Trzy pozostałe kierunki staniały, w tym najbardziej Bułgaria i Egipt – o 41 i 36 złotych.

Rekordowa różnica roczna

Porównanie średniej ceny z ostatniego tygodnia ze średnią sprzed roku doprowadziło Traveldatę do wniosku, że ta pierwsza była wyższa od tej drugiej o 269 złotych. To rekordowa wartość w badaniach z ostatnich tygodni, ponieważ w poprzednich zestawieniach roczny wzrost cen wyniósł: 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych.

Podobnie jak przed tygodniem najbardziej, licząc rok do roku, wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Synaj – o 565 złotych. Dużo zdrożały też w tym czasie wakacje na Costa de la Luz i na Cyprze – o 451 i 440 złotych.

Były też spadki cen. Zdecydowanie największy ponownie dotyczył Malty i wyniósł 157 złotych. W tym czasie Kos staniał o 38 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Przyjrzeli się oni też, jak na ceny wycieczek mogły wpłynąć ceny paliwa lotniczego i kurs dolara i euro. Otóż paliwo kosztowało w zeszłym tygodniu 3,37 zł/litr wobec 2,21 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 52,5 procent. Z kolei złoty był słabszy wobec dolara i euro o około 1,6 procent.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, bo zawierał się w przedziale 195 - 210 złotych – szacuje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Zmiany liczone rok do roku najbardziej uwidoczniły się w wypadku cen wakacji w Egipcie, bo wyniosły o 421 złotych. Grecja podrożała o 263 złote, Turcja o 247 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 234 złote, a Bułgaria o 174 złote.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to największe zwyżki w ujęciu rocznym objęły Albanię, Cypr, Majorkę i Hiszpanię kontynentalną. Kolejno było to: 598, 440, 363 i 352 złote. Nieco mniej wzrosły średnie ceny wypoczynku we Włoszech i w Maroku – o 307 i 210 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji i Portugalii – o 95 i 39 złotych.

W wypadku Malty ceny w ujęciu rocznym spadły o 157 złotych.

Itaka drożeje najmniej

Żadne biuro podróży nie obniżyło – licząc rok do roku – swoich cen. Najmniej podniosły je Itaka, TUI Poland i ETI – o około 120, 140 i 150 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach były wyższe niż przed rokiem od 260 do prawie 450 złotych – stwierdziła Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera znalazł się TUI Poland z liczbą 57 ofert. Organizator ten wyprzedził Exim Tours z liczbą 28 ofert i Rainbowa z liczbą 22 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie Traveldata znalazła w TUI Poland (6 ofert). Jeśli chodzi o Grecję były to TUI Poland (11), Rainbow (7), Exim Tours (5) i Itaka (4). Na Wyspy Kanaryjskie najwięcej takich ofert można było znaleźć w TUI Poland (11), Rainbow i Itace (po 5), a do Turcji w Coralu Travel (9) i TUI Poland (5). Do Tunezji najwięcej najtańszych wyjazdów miały TUI Poland (5) i Coral Travel (4), a do Bułgarii TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours wzmocniło ją w Grecji i w Tunezji.

Opracowanie zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach .

W ósmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostał TUI Poland, wiceliderem Exim Tours, a piątą pozycję nadal zajmował Rainbow. Jedyną różnicą była zamiana miejsc Grecosa (z 3 na 4) i Corala Travel (z 4 na 3) z powodu dość istotnej obniżki cen ofertowych w tym ostatnim biurze.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022, definiowanego jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 20 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 13 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 stycznia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 12 złotych – podaje w cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Ta zmiana wpisuje się w serię minimalnych wahań, jakie Traveldata notowała w poprzednich tygodniach, kiedy to cena: podniosła się o 22 złote, spadła o 21 złotych. wzrosła o 18 złotych, spadła o 12 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Nowe Trendy
Unia Europejska: Nieważne, skąd przyjeżdżasz, ważne, czy nie jesteś chory na covid
Hotele
Accor otworzy w tym roku ponad 300 hoteli na całym świecie. W planach też Polska
Nowe Trendy
Linie lotnicze celują w Wyspy Kanaryjskie. Rekordowe zainteresowanie Europejczyków
Nowe Trendy
Polacy narzekają, że źle im się powodzi. Ale nie rezygnują z zagranicznych wakacji
Popularne Trendy
Turyści: Kreta to bezpieczne miejsce na wakacje
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?