Ostatnie notowanie cen w biurach podróży przed początkiem ferii. Jest coraz taniej

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 stycznia a 6 lutego 2022 spadła o 28 złotych – informuje w najnowszym cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 18.01.2022 02:49

Najpopularniejszym kierunkiem podróży z biurem podróży zimą jest Egipt

Najpopularniejszym kierunkiem podróży z biurem podróży zimą jest Egipt

Foto: Aleksander Kramarz

To trzecia przecena pod rząd, w poprzednich tygodniach ceny spadły bowiem o 14 i 150 złotych, a jeszcze wcześniejsze raporty ujawniały zwyżki cen o: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.

W minionym tygodniu ceny ponownie najbardziej spadły w wypadku podróży do Maroka i to o 953 złotych. W zdecydowanie mniejszym stopniu organizatorzy obniżyli ceny wyjazdów do Marsa Alam i na Lanzarote – o 195 i 36 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny ostatnim z tych kierunkach dość istotnie się podniosły).

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wakacji odporne na doniesienia o pandemii i inflacji

Były też solidne podwyżki w minionym tygodniu. Ferie na Teneryfie podrożały średnio o 330 złotych, na Fuerteventurze o 148 złotych, a na Malcie – o 106 złotych – wymieniają autorzy opracowania.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu ilustrują na mapie mapą, a ich przebieg przedstawiają na wykresie poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

A jak przegląd cen wypadł w skali roku? Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z zeszłego tygodnia ze średnią sprzed roku pokazał, że ta pierwsza była większa o 1071 złotych. Niewątpliwie to najwyższa wartość jaką dotąd raporty Traveldaty dotyczące wyjazdów na tegoroczne ferie ujawniły. Poprzednio ceny też były wyższe, ale różnice były mniejsze, chociaż też niemałe: 726, 532, 461, 453, 335, 359 i 263 złote.

Najbardziej w skali roku skoczyły ceny wyjazdów na Gran Canarię, o 2137 złotych, na Lanzarote, o 2047 złotych, i do Portugalii – o 1147 złotych.

Przy tym Traveldata nie znalazła ani jednego przykładu spadku ceny, w porównaniu rok do roku.

Czy tak duże różnice w cenach miały uzasadnienie w kosztach? Traveldata porównała dwa czynniki, które najmocniej wpływają na koszty wycieczek - cenę paliwa lotniczego i kursy głównych walut.

Okazało się, że cena paliwa, licząc rok do roku, wzrosła o 53,1 procent (z 2,13 zł/litr do 3,26 zł/litr). Z kolei złoty był mniej warty w zestawieniu z dolarem i euro o 2,1 procent. Wspólny wpływ wymienionych czynników na średni koszt wycieczki był negatywny i zawierał się w przedziale 210 - 220 złotych – podaje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych dla polskich klientów biur podróży (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w wypadku wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i wyniosła 1287 złotych. W wypadku poszczególnych wysp zmiany cen rozłożyły się różnie: Gran Canaria okazała się droższa o 2137, Lanzarote o 2047 złotych, Fuerteventura o 618 złotych a Teneryfa – o 346 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen ferii w Egipcie, podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 roku o 1023 złote. W nieco większym stopniu podniosły się w skali roku ceny pobytu w Hurghadzie, o 1029 złotych i w Marsa Alam – o 1018 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej popularne, Traveldata odnotowała tylko dwa, których ceny wzrosły, - Portugalię z ceną większą o 1157 złotych i Cypr z podwyżką o 217 złotych.

Stabilizacja średniej ceny wycieczek egzotycznych

„W ostatnich dwóch tygodniach obserwujemy stopniowe osłabienie presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych” - piszą autorzy raportu. W ostatnim tygodniu ceny tych wyjazdów spadły o 45 złote, podczas gdy w poprzednim dwóch zestawieniach spadki wyniosły 23 i 43 złote, a we wcześniejszych ceny jeszcze wzrastały o 30 i 221 złotych. Taniały ferie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – o 148 złotych, na Kubie – o 113 złotych i w Kenii – o 4 złote.

W niewielkiej skali organizatorzy podnieśli ceny wypoczynku zimowego w Dominikanie – o 79 złotych, a w znacznie większej skali w Meksyku – o 412 złotych – podaje Traveldata.

Z kolei ponownie porównując ceny z tego i poprzedniego sezonu to widać, że tegoroczna była niższa o 519 złotych. „Przed dwoma, czterema i sześcioma tygodniami średnie roczne zwyżki wyniosły dwukrotnie po 771 i 761 złotych, a przed ośmioma tygodniami roczne ceny były wyższe o aż 1169 złotych”.

Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu w Meksyku – o 2885 złotych i na Kubie – o 1410 złotych. Pozostałych kierunków roczne różnice w cenach wzrosły - w nieznacznym stopniu jeśli chodzi o Dominikanę, bo o 21 złotych, w umiarkowanym stopniu w wypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o 244 złote, a najbardziej zdecydowanie w odniesieniu do Kenii – o 1436 złotych.

Obniżka? Tylko w dwóch biurach

W siódmym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wyjazdów wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się jedynie w biurach Best Reisen i Exim Tours – o 640 i 200 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 600 do aż 1550 złotych – wskazują autorzy badania.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, po jednotygodniowej przerwie na pozycję lidera wrócił TUI Poland z liczbą 15 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z 8 ofertami, Rainbow i Coral Travel z 6 ofertami.

Najwięcej najniższych cen za wyjazd na ferie do Egiptu miały Coral Travel (5) i TUI Poland i Sun&Fun (po 3 oferty), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10), Itaka (3) i Rainbow (2 oferty).

Ósmy raz w tym sezonie zimowym Traveldata przedstawiła również tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

Tym razem zarówno skład tabeli jak i kolejność pozycji zajmowanych w niej przez poszczególne biura podroży pozostały takie same jak poprzednio.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu zimowego 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31 stycznia-6 lutego 2022 r.), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ponieważ w poprzednim sezonie zmieniono termin ferii zimowych ze względu na COVID19 (pierwszy tydzień 10 -17 stycznia 2021 r.) jest to już ostatnie porównanie cen w okresie zimowym, a dane porównawcze są w tej sytuacji z 7 stycznia 2021 roku.

Ceny zostały zebrane 13 stycznia i porównane z cenami z 6 stycznia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 7 stycznia 2020 roku.

W tym zestawieniu z powodu braku niektórych danych porównawczych (przesunięte ferie zimowe z powodu covida) zakres prezentowanych informacji jest nieco węższy od standardowego.

To trzecia przecena pod rząd, w poprzednich tygodniach ceny spadły bowiem o 14 i 150 złotych, a jeszcze wcześniejsze raporty ujawniały zwyżki cen o: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.

W minionym tygodniu ceny ponownie najbardziej spadły w wypadku podróży do Maroka i to o 953 złotych. W zdecydowanie mniejszym stopniu organizatorzy obniżyli ceny wyjazdów do Marsa Alam i na Lanzarote – o 195 i 36 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny ostatnim z tych kierunkach dość istotnie się podniosły).

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Betlej: TUI Poland ujawnia, ile kosztowała go pandemia
Promy i Statki
Organizatorzy rejsów wycieczkowych zaostrzają zasady podróżowania z nimi
Biura Podróży
Niemiecki touroperator wypłaci agentowi prowizję za miejsca rezerwowane w czarterze
Biura Podróży
Ambasada Włoch do agentów turystycznych: Nie będzie wyjątków dla polskich dzieci
Biura Podróży
Georgios Vafidis na czele Hellas Travel. Firma zmienia profil