Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata publikuje dzisiaj materiał, w którym jak co tydzień jego prezes Andrzej Betlej omawia bieżące wydarzenia, mające wpływ na rynek turystyki wyjazdowej. Tym razem jednak aż jedną trzecią obszernego opracowania poświęca omówieniu wyników finansowych największego w kraju biura podróży – TUI Poland.
Okazja po temu jest wyjątkowa. Ta potężna firma, która unika na co dzień ujawniania danych o swoich wynikach, zdecydowała się złożyć do KRS zaległe sprawozdania z działalności w 2019 i 2020 roku, a przy okazji poinformowała o wynikach jakich spodziewa się w 2021 (rok obrotowy zamknęła we wrześniu 2021 roku).
Czytaj więcej
Komisja Europejska przewiduje, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 5,2 procent. Tylko pięć krajów ma mieć lepsze wyniki. Tymczasem Polacy są jednymi z największych czarnowidzów, jeśli chodzi o ocenę własnej gospodarki i portfeli – pisze ekspert. To źle wróży popytowi w turystyce zorganizowanej.
Zwykle publikujemy jedno omówienie całego tekstu cotygodniowego cyklu, ze względu jednak na charakter (dwa tematy – TUI Poland i sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie) i zarazem obszerność materiału, w tym tygodniu dzielimy go na dwie części. Poniżej nasza relacja z rozdziałów dotyczących TUI Poland. Pozostałą część Czytelnicy znajdą tutaj "Betlej: Nadchodzi era Omikrona, a polskie szczepienia w lesie".
Wyczekiwane sprawozdania
Przed końcem 2021 roku można było poznać wyniki finansowe za lata obrachunkowe 2019 i 2020 czołowego polskiego organizatora turystyki wyjazdowej TUI Poland – pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej w tekście zatytułowanym „TUI Poland radził sobie z pandemią znacznie słabiej od innych organizatorów…”. Było to o tyle interesujące, że prowadzona przez biuro podróży polityka budziła kontrowersje – konkurencja podnosiła w różnych momentach, że spółka stosuje ceny poniżej własnych kosztów.