W czwartek Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu kraju na 2022 rok. Tym samym utrzymał brz zmian ustawę w kształcie uchwalonym 17 grudnia 2021 roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld złotych, wydatki 521,8 mld złotych, a deficyt na 29,9 mld złotych. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 procent.
Część 40 przeznaczona na turystykę opiewa na 75 milionów złotych. Lwią część z tej sumy przeznaczona jest na działalność Polskiej Organizacji Turystycznej. Przy czym samo utrzymanie centrali POT ma pochłonąć 27,1 miliona złotych. Pozostała suma to pieniądze przeznaczone na działania promocyjne.
Czytaj więcej
Minister sportu i turystyki powołał Annę Salamończyk-Mochel, dotychczasową wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, na stanowisko pełniącej obowiązki prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Początkowo rząd zapisał w projekcie budżetu jedynie 53,56 miliona złotych na POT, o milion więcej niż w roku 2021 (52,6 miliona), co dawało wzrost zaledwie o 1,8 procent. Dzięki zabiegom sekretarza stanu odpowiedzialnego za turystykę w obecnym Ministerstwie Sportu i Turystyki, a wtedy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Andrzeja Guta-Mostowego, na etapie prac sejmowych udało się zwiększyć tę sumę za zgodą rządu o 9,5 miliona złotych, do 63 milionów złotych.
Co POT zrobi z tą sumą w 2022 roku? Jak deklaruje pełniąca obowiązki prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – prezes Rafał Szlachta został odwołany przez ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka w grudniu zeszłego roku, Andrzej Gut-Mostowy zapowiada ogłoszenie w najbliższych dniach konkursu na nowego szefa organizacji - Anna Salamończyk-Mochel, utrzymane będą wszystkie cykliczne działania i wydarzenia tradycyjnie organizowane co roku przez POT (m.in. Turystyczne Mistrzostwa Blogerów, konkurs na złoty certyfikat POT, udział w targach turystycznych w kraju i za granicą, akcja „Na wsi najlepiej”).