Aktualizacja: 21.11.2024 23:51 Publikacja: 18.03.2022 07:46
Podróżni z krajów spoza Unii Europejskiej ciągle podlegają wielu ograniczeniom
Foto: AFP
Z drugiego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego unijnego zaświadczenia covid wynika, że do tej pory wydanych zostało 1,7 miliarda certyfikatów. - Unijny cyfrowy certyfikat covidowy okazał się niezawodnym i łatwym w użyciu narzędziem, umożliwiającym obywatelom podróżowanie podczas pandemii – mówi komisarz sprawiedliwości Didier Reynders, cytowany przez portal SchengenVisaInfo.
Przypomnijmy, że zaświadczenie weszło w życie 1 lipca 2021 roku i jest dokumentem potwierdzającym, że podróżny został zaszczepiony na covid-19, ma status ozdrowieńca lub posiada negatywny wynik testu PCR. Na tej podstawie wiele krajów zwalnia przyjezdnych z konieczności spełniania dodatkowych warunków, jak badania w kierunku koronawirusa czy kwarantanna. Do systemu, poza państwami członkowskimi, należą też te spoza Unii, wśród nich popularne kierunki turystyczne, jak Albania, Andora, Republika Zielonego Przylądka, Gruzja, Izrael, Czarnogóra, Maroko, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tunezja Tajlandia czy Wielka Brytania.
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
Najnowsza kampania promocyjna zachęca turystów z Polski i zagranicy do odwiedzania Sopotu poza szczytem sezonu. Pokazuje kurort w jesienno-zimowej odsłonie i podpowiada, jak można wypoczywać aktywnie i w sposób zrównoważony.
W tym roku wakacje w Tunezji spędziło ponad 300 tysięcy Polaków. Tunezyjski Urząd ds. Turystyki uhonorował nagrodami „Tunisia Awards” biura podróży, które wysłały tam najwięcej klientów.
Morze, góry, energię miast i relaks w ciszy polecają zagranicznym turystom znani polscy sportowcy w najnowszej kampanii promocyjnej Polskiej Organizacji Turystycznej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Egipt to tętniący życiem kierunek atrakcyjny dla młodych turystów – taki obraz kraju chce przekazać egipski rząd. Minister turystyki rozmawiał o tym z szefami egipskiego oddziału Google'a.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej — dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas