Rosja zawieszona w Światowej Organizacji Turystyki. Na wniosek Polski

Niszczenie kultury, historii i tożsamości innego państwa stoi w sprzeczności z zasadami Światowej Organizacji Turystyki - mówi wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Dzisiaj UNWTO zawiesiło Rosję w prawach członka na wniosek Polski.

Publikacja: 27.04.2022 17:08

Rosja zawieszona w Światowej Organizacji Turystyki. Na wniosek Polski

Foto: AFP

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (United Nations World Tourism Organization, UNWTO), obradująca dzisiaj w Madrycie zdecydowała w głosowaniu o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rosji. To pierwszy taki przypadek w historii tej organizacji.

Wniosek w tej sprawie zgłosił zaraz po agresji tego kraju na Ukrainę polski rząd. Inicjatorem akcji był zaś wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. - Niszczenie innego kraju, odmawianie mu prawa do istnienia, niszczenie jego kultury, zabytków, przyrody to zaprzeczenie ideałów przyświecających Światowej Organizacji Turystyki - mówi Gut-Mostowy.

- Prowadziliśmy w tej sprawie rozmowy z innymi krajami i zabiegi dyplomatyczne - ujawnia wiceminister. - Nie wszyscy byli przekonani do naszego wniosku. Przyłączyły się do niego Litwa i Czechy, poparli nas też Hiszpanie, którzy są ważni ze względu na to, że w Madrycie UNWTO ma siedzibę i tam też miały się dobywać obrady.

Do zawieszenia potrzebna była większość dwóch trzecich ze 160 głosów członków. Zawieszenie członka ma wymiar symboliczny i praktyczny, Rosjanie nie będą mieli dostępu do analiz i statystyk przygotowywanych przez UNWTO.

Jak podaje agencja Ruetera, Światowa Organizacja Turystyki ONZ poinformowała w środę, że Rosja sama zdecydowała się ją opuścić, gdy państwa członkowskie przygotowywały się do głosowania w sprawie zawieszenia jej członkostwa w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. Organizacja postanowiła jednak głosować zawieszenie, ponieważ ta formuła rozstania z Rosją miała formalnie natychmiastowe skutki, podczas gdy proces wycofywania się członka zajmuje rok.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że decyzja o wystąpieniu z UNWTO nie wpłynie na turystykę w kraju. - Sektor turystyczny, zwłaszcza turystyki krajowej, będzie się dalej rozwijał. Otwarte są również zewnętrzne kierunki turystyki, konkurencyjne pod względem jakości i ceny – powiedział, jak cytuje agencja.

Zgromadzenie Ogólne ONZ na początku tego miesiąca przegłosowało zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ w związku z doniesieniami o łamaniu praw człowieka na Ukrainie, co skłoniło Moskwę do ogłoszenia, że ​​z niej rezygnuje.

UNWTO to organizacja wyspecjalizowana ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. prowadząca analizy i zbierająca statystyki ruchu turystycznego. Powstała w 1975 z przekształcenia Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych (International Union of Official Travel Organisations). Jej siedziba znajduje się w Madrycie.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli