Gigantyczne zarobki szefów internetowych koncernów turystycznych

Prezes Grupy Expedia zarabia prawie trzy tysiące razy więcej niż przeciętny pracownik jego koncernu. Pensje prezesów amerykańskich firm turystycznych zwalają z nóg, ale trzeba pamiętać, że obejmują kilka lat pracy na tym stanowisku.

Publikacja: 01.07.2022 07:54

Gigantyczne zarobki szefów internetowych koncernów turystycznych

Foto: Adobe Stock

296 milionów dolarów dostał w zeszłym roku prezes Grupy Expedia Peter Kern. Ta zawrotna suma sprawiła, że Kern znalazł się na trzecim miejscu pod względem wielkości wynagrodzenia w Stanach Zjednoczonych - pisze portal branży turystycznej Skift.

O wiele gorzej wypada szef Booking Holdings, który otrzymał „tylko” 54 miliony dolarów. To o rząd wielkości mniej niż jego kolega z Expedii, ale i tak o wiele więcej niż kwota przyznana prezesowi TripAdvisora - w 2021 roku na jego konto wpłynęło 7,6 miliona dolarów.

Najmniej zarobił Brian Chesky z Airbnb, bo tylko 132,1 tysiąca dolarów.

Pensje prezesów amerykańskich firm turystycznych z perspektywy zwykłego pracownika wydają się niebotyczne - pisze portal - ale okazuje się, że tak naprawdę trudno je zestawić z wynagrodzeniem pozostałych członków zespołu każdej z firm. Nie da się ich nawet porównać z konkurencją, bo sposób obliczania i okres, który obejmują, jest w każdym z przedsiębiorstw inny.

Prezes Grupy Expedia dostał w 2021 roku wspomniane prawie 300 milionów dolarów, ale to wypłata za trzy lata. Mediana wynagrodzenia innych pracowników tej firmy to 102,3 tysiąca dolarów w ujęciu rocznym. Skift robi co prawda porównanie, z którego wynika, że szef zarabia 2897 razy więcej niż jego przeciętny podwładny, jednak zaraz podkreśla, że mediana została wyliczona na podstawie rocznego wynagrodzenia. Co więcej, choć kwoty, które przytacza portal, pochodzą z dokumentów finansowych grupy opublikowanych w maju tego roku, na pytanie dziennikarzy firma odpowiedziała, że obejmuje ona cały okres pracy Kerna, czyli cztery lata.

Czytaj więcej

Airbnb: Nowe zasady wyszukiwania noclegów. Klienci chcą zmian

Kontrakt został zawarty 25 lutego 2021 roku i obowiązuje do 22 kwietnia 2024 roku, przy czym oczekuje się, że będzie on pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego co najmniej do 1 czerwca 2026 roku. Tu należy się jeszcze wyjaśnienie - choć Kern pracę rozpoczął w 2021 roku, to 728 tysięcy dolarów dostał już za okres od 22 kwietnia 2020 roku, kiedy został powołany na stanowisko prezesa.

Z podsumowania wynika, że w ciągu czterech lat wypłata Kerna wynosiłaby rocznie 74 miliony dolarów, pod warunkiem, że akcje utrzymają się na dobrym poziomie. Przeliczając to na 40-godzinny tydzień pracy, średnio na godzinę zarobiłby około 35,6 tysiąca dolarów. Pakiet wynagrodzenia ma jednak wiele zastrzeżeń - np. że Kern nie może domagać się dodatkowych rekompensat kapitałowych za trzyletni okres obowiązywania umowy o pracę. Ponadto duża część wynagrodzenia przyznana jest w akcjach i obligacjach, więc ostatecznie, ile prezes zarobi, zależy od wyceny giełdowej firmy.

Kolejny na liście Skifta jest Glenn Fogel, prezes Booking Holdings, którego pakiet wynagrodzeń wyniósł w zeszłym roku 54 miliony dolarów. Firma poinformowała, że bez korekt z poprzedniego roku pensja Fogela w 2021 roku wyniosła 29,9 miliona dolarów, ale to obejmuje korektę w górę za poprzedni rok, ponieważ nagrody za udział w wynikach były dwa razy większe niż cel postawiony na 2018 rok i o 100 procent większe niż założenia na 2019 rok.

W wypadku tego holdingu Skift podaje też wysokość pensji innych kluczowych pracowników. I tak główny radca prawny i dyrektor finansowy dostali w zeszłym roku po 19,5 miliona dolarów. To o wiele więcej niż zarobki prezesów linii lotniczych – na przykład szef Delty, Ed Bastian, dostał „skromne” 12,4 miliona dolarów.

Czytaj więcej

Niemcy wybrali ulubione marki turystyczne. Na czele Booking.com

Prezes TripAdvisora Steve Kaufer zarobił w zeszłym roku 7,6 miliona dolarów. Obejmuje to nagrodę kapitałową składającą się z opcji na akcje o wartości w dniu przyznania 5,8 miliona dolarów. Kwota ta była znacznie mniejsza niż wcześniejsza długoterminowa nagroda motywacyjna. W 2018 roku menedżer dostał pakiet wyceniany na prawie 48 milionów dolarów. Kaufer w tym roku odchodzi z firmy na emeryturę.

Brian Chesky, współzałożyciel i prezes Airbnb, otrzymał w zeszłym roku 132,1 tysiąca dolarów, ale rok wcześniej na jego konto wpłynęło 120 milionów dolarów jako nagroda za 10 lat.

Skift mimo dość skomplikowanych zasad obliczania wysokości wynagrodzeń prezesów pokusił się o zestawienie przyznanych im kwot z medianą wypłat pozostałych pracowników poszczególnych firm. W wypadku Expedii stosunek ten wynosi 2897:1, Bookingu Holdings 931:1, TripAdvisora 76:1, Airbnb 0,65:1.

Popularne Trendy
Turyści wracają do Dubaju. Frekwencja w hotelach lepsza niż u konkurencji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Aplikacja Turystyczny Lublin - zobacz zabytki, których już nie ma
Nowe Trendy
Kraków chce mieć własną organizację turystyczną. „Potrzebna mocna instytucja”
Popularne Trendy
Do Antalyi przylatują miliony gości. Podwoiła się ich liczba
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
W Grecji każdy znajdzie swoje szczęśliwe miejsce, mówi reklama