Ferie na nartach w Austrii? Może być trudno, wyciągi stoją zamknięte

Wyjątkowo ciepła pogoda tej zimy sprawia, że w niektórych regionach austriackich Alp nie ma warunków od uprawiania narciarstwa. To niedobry prognostyk dla sezonu zimowego, choć na razie klienci nie odwołują przyjazdów.

Publikacja: 05.01.2023 08:56

Wysokie jak na zimę temperatury pozbawiły śniegu między innymi Schruns w Austrii

Wysokie jak na zimę temperatury pozbawiły śniegu między innymi Schruns w Austrii

Foto: DIETMAR STIPLOVSEK / APA / AFP

W niektórych rejonach Ziemi Salzburskiej brakuje śniegu, a zbyt wysokie temperatury, jak na tę porę roku, uniemożliwiają sztuczne naśnieżanie. To sprawia, że w niższych partiach gór część terenów narciarskich została już zamknięta. Jak pisze austriacki portal Tip Online, jeśli wkrótce nie zrobi się chłodniej lub nie pojawi się świeży śnieg, może to odbić się niekorzystnie na lutym i marcu, kiedy tradycyjnie przyjeżdża do Austrii najwięcej zimowych gości.

Czytaj więcej

Szwajcaria łączy się z Włochami. Powstanie największy region narciarski świata

- Osoby, które już zarezerwowały pobyt, prawdopodobnie przyjadą – mówi prezes Austriackiego Stowarzyszenia Hoteli (ÖHV) Walter Veit w rozmowie z agencją APA. - O ile mi wiadomo, nie było rezygnacji między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli z powodu braku śniegu. Goście nie odwołują urlopu, gdy na dziesięć wyciągów czynnych jest tylko pięć.

Jeśli jednak w nadchodzącym tygodniu nadal będzie taka odwilż, nowe rezerwacje mogą się nie pojawiać.

Veit tłumaczy, odnosząc się do stanu sprzedaży miejsc na styczeń, że z góry było wiadomo, że ten miesiąc będzie słabszy. - W tym roku brakuje gości z Rosji i Ukrainy, którzy normalnie przyjechaliby na prawosławne święta. W niektórych regionach odczuwalna jest też nieobecność Brytyjczyków – wyjaśnia Veit, który sam prowadzi hotel w turystycznym kurorcie Obertauern w Salzburgerlandzie. Jak dodaje, stali klienci nie rezygnują z przyjazdów, a w ośrodkach położonych wyżej, jak Obertauern lub na Kitzsteinhorn, można szusować na stokach.

Ocenę prezesa ÖHV podzielają również przedstawiciele regionu Lofer (Pinzgau). Według nich warunki śniegowe nie są powodem do anulowania pobytów na styczeń, ale i tak pierwsza połowa miesiąca nigdy nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem turystów. Odnosząc się do lutego i marca, przyznają, że klienci mogą wstrzymywać się z rezerwacjami.

Jeśli nadal będzie tak ciepło, tereny narciarskie położone w niższych partiach gór mogą mieć problemy z pozyskaniem gości. Jak można zobaczyć na kamerach internetowych, na przykład w Werfenweng, Lofer lub Eben im Pongau, wiele stoków jest obecnie zamkniętych, choć główne trasy zjazdowe działają. Są jednak i takie miejsca, w których śniegu nie ma w ogóle, chociażby na Postalm dla początkujących dostępny jest tylko wyciąg taśmowy, a w Goldegg działa jedynie wyciąg dla dzieci. Obecnie na Karkogel w Abtenau nie można jeździć na nartach ani na sankach, a według doniesień mediów wyciągi Zinken w pobliżu Hallein były tej zimy otwarte tylko przez jeden dzień.

Popularne Trendy
Większość Polaków planujących zimowy urlop zostanie w kraju, będą wypoczywać w górach
Nowe Trendy
Europa boi się chińskich turystów, chce ich testować. Pekin niezadowolony
Nowe Trendy
Najlepsze miasta turystyczne świata w 2022 roku. Europejskie metropolie wymiatają
Nowe Trendy
Polska na czele miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. "Za solidarność"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Popularne Trendy
Rosjanie ratują tajlandzką turystykę. Przyjeżdżają na całe miesiące
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał