Data otwarcia katedry Notre Dame została ustalona na 8 grudnia 2024 roku, a władze za to odpowiedzialne są przekonane, że wszystko przebiegnie zgodnie z panem, pisze gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Odkryjemy katedrę, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy - twierdzi Paryż.
Pod koniec przyszłego roku do katedry znów będą mogli powrócić turyści, będą też regularnie odprawiane msze, zapewnia Philippe Jost, wiceszef jednostki odpowiedzialnej za jej odbudowę. Na razie na placu przed kościołem prezentowana jest wystawa, która pokazuje proces odbudowy. Jost tłumaczy, że ma to być sposób na pozyskanie młodych osób do zawodów związanych z odbudową zabytków. Mowa na przykład o leśnikach, którzy dobiorą odpowiednie drzewa do odbudowy więźby dachowej, kamieniarzach, stolarzach czy stroicielach organów. Co prawda organy w czasie pożaru nie zostały uszkodzone, ale zabrudzone. Teraz są już oczyszczone, a ich strojenie ma się odbywać nocą, kiedy wokół panuje cisza.
Czytaj więcej
Najmocniejszym miastem pod względem turystycznym był w zeszłym roku Paryż - wynika z badania Światowej Rady Podróży i Turystyki. W Azji czai się jednak rywal – w 2032 roku jego miejsce może zająć Pekin.
Paryska kuria biskupia zorganizowała konkurs na opracowanie wyposażenia wnętrza. Chodzi o ołtarz, chrzcielnicę i 1500 miejsc siedzących. W związku z rozdzieleniem kościoła od państwa we Francji kuria nie ma głosu decydującego przy restaurowaniu kościoła. Notre Dame, podobnie jak wszystkie budowle o charakterze religijnym, które powstały przed 1905 rokiem, jest własnością państwa.
Czytaj więcej
Darczyńcy, którzy obiecywali złote góry na odbudowę Notre Dame a potem zamilkli, wreszcie zaczynają wpłacać pieniądze. Od tragicznego pożaru katedry mija pół roku.
Po pożarze wiele osób na całym świecie wpłacało pieniądze na odbudowę katedry - w sumie udało się zebrać 854 miliony euro. Podjęto decyzję, by kościół odbudować przy wykorzystaniu oryginalnych materiałów. Jeszcze w tym roku oddana ma być sygnaturka (wieżyczka dachowa), która po zapaleniu wpadła przez dach do wnętrza kościoła. XX-wieczne witraże zostały oczyszczone w Kolonii. Prace restauracyjne na zewnątrz będą prowadzone także po otwarciu, ale mowa o zadaniach, które nie są związane z pożarem.
Przed pożarem Notre Dame odwiedzało rocznie od 12 do 14 milionów turystów.