Liderem światowej turystyki jest Paryż, ale zbliżają się Pekin i... Warszawa

Najmocniejszym miastem pod względem turystycznym był w zeszłym roku Paryż - wynika z badania Światowej Rady Podróży i Turystyki. W Azji czai się jednak rywal – w 2032 roku jego miejsce może zająć Pekin.

Publikacja: 25.01.2023 02:17

Paryż straci palmę pierwszeństwa w biznesie turystycznym w 2032 roku - przewiduje WTTC

Paryż straci palmę pierwszeństwa w biznesie turystycznym w 2032 roku - przewiduje WTTC

Foto: Filip Frydrykiewicz

Z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki (World Travel and Tourism Council, WTTC) przygotowanego we współpracy z Oxford Economics wynika, że liderem wśród miast w światowej turystyce jest Paryż.

Badacze pod uwagę wzięli nie tylko atrakcyjność tego miejsca dla odwiedzających, ale także wpływ przemysłu turystycznego na lokalne finanse, zatrudnienie i wydatki podróżnych. Raport pokazuje jednak, że rozkład sił zaczyna się zmieniać, a do 2032 roku najmocniejszym turystycznie miastem w ujęciu globalnym będzie Pekin. Na razie jest na pozycji drugiej.

Czytaj więcej

Najlepsze miasta turystyczne świata w 2022 roku. Europejskie metropolie wymiatają

W wypadku stolicy Francji wpływy do budżetu miasta wyniosły w zeszłym roku prawie 36 miliardów dolarów. W ciągu najbliższej dekady wartość ta będzie dalej rosła do 49 miliardów dolarów. To jednak nie uchroni miasta przed spadkiem w rankingu i w 2032 roku znajdzie się na miejscu trzecim.

Jak do tego dojdzie? W Pekinie wpływy z sektora podróży wyniosły przed rokiem 33 miliardy dolarów, za 10 lat wartość ta ma dojść do 77 miliardów dolarów. Na trzecim miejscu w bieżącym zestawieniu znalazło się Orlando, które swoją pozycję zawdzięcza działającym tu parkom rozrywki. W 2022 roku turystyka przyniosła mu 31 miliardów dolarów, ale w ciągu dekady kwota ta zwiększy się o 50 procent, do 45 miliardów dolarów. Ta wartość da mu czwarte miejsce wśród najsilniejszych turystycznie miast świata. Trzeci będzie bowiem Szanghaj.

WTTC przypomina, że w ciągu ostatnich 10 lat turystyka w Chinach mocno się rozwinęła – kraj inwestował w hotele, drogi i nowe kierunki. W wypadku Szanghaju przemysł turystyczny, który obecnie jest tam wart 30 miliardów dolarów, do 2032 roku urośnie do 71 miliardów dolarów.

W rankingu obejmującym dziesięć miast jedynym, które utrzyma swoją pozycję, będzie według szacunków Las Vegas (miejsce piąte, 23 miliardy dolarów obecnie, a w 2032 roku 36 miliardów).

- Główne miasta takie jak Londyn, Paryż i Nowy Jork pozostaną turystycznymi liderami, ale w ciągu najbliższych kilku lat Pekin, Szanghaj i Makau poprawią swoją pozycję w rankingu najważniejszych miast – wskazuje prezes i dyrektor zarządzająca WTTC Julia Simpson.

W analizie wymieniono też Warszawę, jako jedno z miast, które co prawda nie weszły do pierwszej dziesiątki, ale które określane są mianem obiecujących. W 2022 roku wpływy z turystyki w lokalnym produkcie brutto wzrosły tu bowiem o 14,4 procent wobec 2019 roku. Do „obiecujących” analitycy zaliczyli też chińskie nadmorskie miasto Sanya, które w ostatnich latach stało się popularnym celem podróży wczasowiczów ciągnących na plaże. Odnotowało ono 10,2-procentowy wzrost w tym samym okresie. Co ciekawe, sektor podróży i turystyki stanowi w tym mieście 43,6 procent całej gospodarki.

Czytaj więcej

Polska na czele miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. "Za solidarność"

Zdaniem WTTC podróże i turystyka są na dobrej drodze, by w ciągu następnej dekady ponownie stać się motorem światowej gospodarki, z szybszym wzrostem udziału w globalnym produkcie brutto niż inne sektory, dodając przy tym 126 milionów nowych miejsc pracy.

Pięć miast z największymi wydatkami turystów w 2022 roku wg WTTC

Dubaj – 29,42 miliarda dolarów

Doha – 16,79 miliarda dolarów

Londyn – 16,07 miliarda dolarów

Makau – 15,58 miliarda dolarów

Amsterdam – 13,59 miliarda dolarów

Popularne Trendy
Grecka turystyka to świetne kąpieliska, ale słaby internet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Florencja uwalnia mury przed sklepami od towarów. „Koniec szpecenia ulic”
Nowe Trendy
Warszawa walczy o tytuł najlepszego kierunku turystycznego. "Pomóżmy jej wygrać"
Popularne Trendy
Po dwóch latach stagnacji turystyka we Włoszech odżywa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Tunezja: To będzie dobry rok w turystyce. Liczymy na powrót Rosjan