W październiku 2022 roku Unia Europejska stworzyła narzędzie do analizowania kierunków turystycznych pod kątem ich wpływu na środowisko, postępów w cyfryzacji i odporności społeczno-gospodarczej turystyki.
Czytaj więcej
O jakości greckiej turystyki nie świadczą podświetlane hotele, ale jedyne w swoim rodzaju wrażenia, jakich mogą doznać nasi goście, jak wizyta w tawernie, kupowanie świeżych owoców i warzyw na straganie, zwiedzanie zabytków – opowiada Nikoletta Nikolopoulou, dyrektor biura Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej w Polsce.
W wypadku każde dziedziny brane są pod uwagę różne zmienne. I tak przy kwestiach środowiskowych oceniana jest między innymi jakość wód w kąpieliskach – tu Grecja może pochwalić się świetnym wynikiem (98,65 przy średniej dla Europy 84,78). Kolejnym wskaźnikiem jest ilość emitowanego dwutlenku węgla na pasażera (84,17 przy średniej unijnej 59,66).
Atutem greckiej gospodarki turystycznej są też średnie wydatki turystów - należą do najwyższych w Unii Europejskiej i wynoszą 105,64 PPS (parytet siły nabywczej) za noc.
Zarazem dane pokazują, że grecka turystyka jest silnie uzależniona od odległych rynków zagranicznych, co oznacza większy wpływ na środowisko z powodu dłuższych podróży. Za odległe kraje uznaje się te położone co najmniej 2 tysiące kilometrów od celu. O ile średnia dla UE wynosi 12,42 procent, o tyle w wypadku Grecji jest to 29,94 procent. Dla porównania, dla Chorwacji wskaźnik ten wynosi 6,67 procent.