Geje najbezpieczniej będą się czuć na Malcie. Polska daleko w rankingu tolerancji

Malta, Kanada i Szwajcaria to kraje najbardziej przyjazne homoseksualnym turystom - wynika z rankingu Gay Travel Index. Na drugim końcu listy znalazły się Arabia Saudyjska, Iran i Czeczenia. Polska nie ma się czym, w tym zestawieniu, pochwalić.

Publikacja: 21.03.2023 01:45

Geje najbezpieczniej będą się czuć na Malcie. Polska daleko w rankingu tolerancji

Foto: AFP, Gabriel Biuys

Indeks krajów najbardziej i najmniej przyjaznych podróżnym homoseksualnym opracowywany jest przez redakcję Spartacusa, niemieckiego wydawcy przewodnika dla środowisk ludzi homoseksualnych, od 2012 roku. W ocenie pod uwagę branych jest wiele kryteriów – w tym prawne traktowanie homoseksualizmu w danym kraju, warunki życia społeczności LGBT i, czy jest tam prawo do zawierania małżeństw przez pary tej samej płci.

Czytaj więcej

Polacy na szóstym miejscu na Malcie

W tegorocznej edycji rankingu pojawiło się kilkaset krajów, które dostały miejsca od 1 do 199 – na niektórych pozycjach pojawiło się więcej niż jedno państwo. Wszystkie były oceniane w 17 kategoriach, w tym na przykład, czy przepisy nie dyskryminują osób homoseksualnych, czy istnieje możliwość zalegalizowania związku par tej samej płci, możliwość adoptowania dzieci, prawa osób transpłciowych, działania marketingowe na rzecz społeczności LGBT, wpływ religii, ograniczenia wjazdu dla nosicieli HIV, możliwość organizowania parad równości, nastawienie społeczeństwa.

Autorzy raportu zwracają uwagę na bezpieczeństwo gejów i jawność wykroczeń przeciwko nim.

W tegorocznym rankingu pierwsze miejsce jako najbardziej przyjazna osobom ze środowiska LGBTQ+ otrzymała Malta, która zebrała w sumie 13 punktów na 17 możliwych. Pozycje drugą i trzecią przyznano Kanadzie i Szwajcarii (oba kraje dostały po 12 punktów).

Na kolejnych miejscach znalazły się Austria, Dania, Nowa Zelandia, Portugalia i Urugwaj (po 11 punktów).

Na drugim końcu skali uplasowały się Arabia Saudyjska, Iran, Czeczenia i Afganistan (miejsce 199, minus 19 punktów).

Czytaj więcej

Raport. Turyści LGBTQ+ w podróży - co jest dla nich ważne?

Polska zajęła 133 pozycję, razem z grupą krajów takich, jak Bahrajn, Burundi, Grenada (państwo karaibskie), Gwatemala, Madagaskar, Rwanda i Tonga (minus 9 punktów). Punkty ujemne dostała między innymi za brak prawa do legalizowania związków i możliwości wyboru trzeciej płci, silny wpływ na życie społeczeństwa religii i zakazy organizowania parady równości. Minus 2 punkty przyznano jej w kategorii przepisów antygejowskich i wrogości społecznej, a zero punktów za prawo do adopcji, prawa dla osób transpłciowych, równość wieku, w którym można zawrzeć związek małżeński i rozpocząć życie seksualne, działania marketingowe na rzecz społeczności LGBTQ+.

Nowe Trendy
Ruszył jeden z największych snowparków na świecie. Nowa atrakcja Abu Zabi
Nowe Trendy
Turyści: Podróże z poszanowaniem środowiska to ściema
Nowe Trendy
Branży narciarskiej grozi katastrofa. Za dwie dekady w Alpach zabraknie śniegu
Nowe Trendy
Urzędnicy ruszyli certyfikować tureckie hotele. Chodzi o zrównoważoną turystykę
Nowe Trendy
Łódź na żądanie jak taksówka? W Uberze to możliwe, na greckiej wyspie