„Sandbox” zakłada, że osoby w pełni zaszczepione, które przylecą bezpośrednio, nie będą musiały odbywać kwarantanny. Po 14 dniach pobytu na wyspie będzie im wolno swobodnie podróżować po kraju. Na Phuket można przylecieć też na krócej, ale pod warunkiem, że wylot powrotny nastąpi właśnie z tej wyspy.

CZYTAJ TEŻ: Po Phukecie Tajlandia otwiera kolejną wyspę dla zagranicznych turystów

Jak podaje Tajlandzka Organizacja Turystyczna (TAT), 22 lipca Centrum Zarządzania Sytuacją Gospodarczą zaakceptowało, że turyści odwiedzający Phuket będą mogli korzystać z większej swobody. Od 1 sierpnia mają być dopuszczone pobyty 7+7, co oznacza, że przez pierwszy tydzień goście będą przebywać na Phuket, kolejne (co najmniej siedem dni) mogą spędzić w innym regionie kraju włączonym do pilotażu. Ma on swym zasięgiem objąć Samui, Ko Pha-ngan i Ko Tao, w prowincji Krabi wyspy Phi Phi, Ngai i Railay Beach, a w regionie Phang Nga Khao Lak i Ko Yao.

Teraz lokalne władze w poszczególnych prowincjach muszą skoordynować współpracę między sektorem prywatnym i publicznym. Każde miejsce ma przygotować zasady i regulacje, by zapewnić bezpieczeństwo i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W międzyczasie Ministerstwo Turystyki i Sportu i TAT przedstawią szczegóły planu połączenia pobytów na Phuekt z odwiedzeniem wspomnianych regionów. Mają też opracować szczegóły dalszego poszerzania programu.

ZOBACZ TAKŻE: Tajlandia wprowadza nowy podatek turystyczny. „Na leczenie”

W ramach projektu na Phuket od 1 do 21 lipca przyjechało 9358 turystów, z czego 9339 miało negatywny wynik testu na koronawirusa. Pozostałe 19 osób przechodzi badania kontrolne. Z danych rezerwacyjnych na okres od lipca do września wynika, że zamówionych zostało 244,7 tysiąca nocy, co odpowiada obłożeniu na poziomie 10,12 procent. W lipcu na wyspę lata bezpośrednio osiem linii lotniczych: Singapore Airlines z Singapuru, Etihad Airways z Abu Zabi, EL AL Israel Airlines z Tel Awiwu, Emirates z Dubaju, Qatar Airways z Dohy, Turkish Airlines ze Stambułu, Thai Airways International (THAI) ze Sztokholmu, Londynu, Kopenhagi, Frankfurtu, Zurychu i Paryża oraz Gulf Air z Bahrajnu przez Bangkok.