Grecja: Turyści wracają powoli, za to są zamożniejsi i wyjeżdżają bardziej zadowoleni

Choć liczba turystów w Grecji w 2021 roku była mniejsza o ponad połowę niż przed covidem, to wydawali oni więcej, dzięki czemu przychody spadły mniej. Do tego goście wyjechali z hoteli o wiele bardziej zadowoleni.

Publikacja: 15.03.2022 12:05

Grecja: Turyści wracają powoli, za to są zamożniejsi i wyjeżdżają bardziej zadowoleni

Foto: Aleksander Kramarz

Taki obraz wyłania się z danych z raportu INSETE, komórki badawczej Greckiej Konfederacji Turystyki (SETE). Grecki przemysł turystyczny powoli, ale systematycznie odrabia straty poniesione przez pandemię covidu – relacjonuje grecki portal gtp.gr.

Czytaj więcej

Greckie hotele poprawiły wyniki. Najlepiej powiodło się tym na Mikonos

Jak podaje INSETE, na całym świecie liczba przyjazdów międzynarodowych turystów wzrosła w 2021 roku o 4 procent w porównaniu z rokiem 2020, pozostała jednak o 72 procent niższa niż przed covidem.

Grecja znalazła się wśród krajów, w których odnotowano wzrost ruchu turystów. Było ich w sumie 14,7 miliona, o 53,1 procent mniej niż w 2019 r. kiedy Grecję odwiedziło 31,3 miliona gości.

Przychody z podróży spadły dużo mniej, bo tylko o 41,4 procent, do 10,7 miliarda euro (przed pandemią 18,2 miliarda euro). INSETE przypisuje to wzrostowi wydatków na jednego turystę o 27 procent, z 564 euro do 713 euro w porównaniu z 2019 rokiem.

Najmocniej ucierpiał ruch drogowy. W zeszłym roku – jak podaje INSETE – liczba gości, którzy przylecieli samolotami była mniejsza o 41,2 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Promami (z Włoch) przybyło o 35 procent mniej pasażerów, a transportem drogowym aż o 67,9 procent mniej.

Przychody hoteli wyniosły w 2021 roku 5,5 mld euro, czyli o 34,9 procent mniej niż w 2019 r. kiedy było to 8,4 mld euro.

W ubiegłym roku odnotowano również spadek liczby rejsów wycieczkowych. Do greckich portów zawinęło 1960 statków, mniej niż połowa liczby sprzed pandemii (3979 w 2019 r.). Jeszcze gorzej przedstawiała się sprawa pasażerów, było ich 1,4 miliona, podczas gdy w 2019 roku 5,5 miliona.

Zatrudnienie w trzecim kwartale (sezon letni) 2021 roku w usługach noclegowych i gastronomicznych wyniosło 445 tysięcy, więcej nawet niż w tym samym okresie przed pandemią, kiedy było to 429 tysięcy.

Czytaj więcej

Grecja inwestuje w turystykę. Ogromny projekt odnowy i wsparcia dla branży

Na koniec okazuje się, że greckie hotele zdołały w 2021 roku poprawić swoją opinię w oczach klientów. Według indeksu GRI, mierzącego zadowolenie klientów, greckie hotele uzyskały wynik 55 i 87,6 procent, przekraczając wynik z 2019 r. wynoszący 50 i 87,1 procent.

Dobre opinie zyskały szczególnie takie aspekty pobytu, jak jakość jedzenia i picia, udogodnienia, wrażenia, czystość, plaże, obsługa, rozrywka i atmosfera. Z drugiej strony negatywne uwagi dotyczyły jakości pokojów i hałasu, jedzenia i napojów, wody w basenach.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki