Zagrożenie czy ułatwienie? - Europejczycy odpowiadają, czy chcą cyfrowych paszportów

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie cyfryzacji dokumentów podróży i ułatwień w podróżowaniu. Potrwają one do 28 czerwca.

Publikacja: 07.04.2023 10:15

Zagrożenie czy ułatwienie? - Europejczycy odpowiadają, czy chcą cyfrowych paszportów

Foto: PAP/DPA, Winfried Rothermel

Komisja Europejska zachęca obywateli do podzielenia się opiniami w sprawie wprowadzenia cyfrowych dokumentów podróży. Chodzi o rozwiązanie, które ułatwiłoby przemieszczanie się w strefie Schengen.

- Chcemy przyczynić się do płynnego podróżowania po Unii Europejskiej. Dlatego rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie cyfryzacji dokumentów podróży i ułatwienia podróżowania. Udział w nich pomoże ustanowić jednolity standard w strefie Schengen – czytamy we wpisie na Twitterze Komisji Europejskiej.

Na razie opinie zamieszczone na stronie internetowej konsultacji są różne. Szwedzka Narodowa Federacja Zdrowia twierdzi, że system cyfrowy stanowi poważne zagrożenie dla prywatności. Jeśli zostanie przyjęty, ważne jest, aby fizyczne dokumenty podróży, paszporty, dowody tożsamości były dostępne i tak samo ważne jak dokumenty cyfrowe.

Organizacja podkreśla, że systemom cyfrowym nie można w 100 procentach ufać, trzeba też pamiętać, że niektórzy ludzie nie chcą funkcjonować w świecie cyfrowym. Inni opiniodawcy, z których część zachowuje anonimowość, podkreślają, że nie chcą być monitorowani przez systemy cyfrowe, są tacy, którzy opowiadają się za prawem wyboru do podróżowania na podstawie elektronicznych dokumentów tożsamości lub fizycznych.

Czytaj więcej

Zagranicznego mandatu lepiej nie lekceważyć. Ekspert radzi, jak go zapłacić

Z kolei Peter Vizard z Francji pisze: „Jestem posiadaczem paszportu biometrycznego. Rozumiem zalety z technicznego punktu widzenia i wygodę posiadacza. Jednak zdecydowanie jestem przeciwny nałożeniu na wszystkich obywateli ogólnego obowiązku ich posiadania lub zakazu podróżowania, jeśli sobie tego nie życzą”.

Na unijnym portalu można przeczytać już 360 odpowiedzi. Po zebraniu opinii KE przygotuje raport z konsultacji, w którym wyjaśni, w jaki sposób były one brane pod uwagę. Wszystkie opinie zostaną opublikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Przyjęcie rozwiązań zaplanowane zostało na trzeci kwartał tego roku.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki