Turcja mekką turystów z Rosji. Polacy też dopisują

Nieco ponad 14 milionów obcokrajowców odwiedziło Turcję w ciągu pięciu miesięcy tego roku. Najwięcej było Rosjan, Niemców i Bułgarów. Polaków również przybyło – wobec zeszłego roku o ponad 65 procent.

Publikacja: 07.07.2023 01:13

Prawie 19 procent turystów w Turcji to Rosjanie

Prawie 19 procent turystów w Turcji to Rosjanie

Foto: Filip Frydrykiewicz

Od stycznia do maja do Turcji przyjechało 14,03 miliona obcokrajowców, czyli o 23,65 procent więcej, licząc rok do roku. Jeśli dodać przyjazdy Turków mieszkających za granicą, liczba wzrośnie do 15,6 miliona.

Co ósmy turysta z Rosji

Najwięcej było Rosjan – prawie 1,8 miliona (854 tysiące rok wcześniej), którzy stanowili 12,78 procent wszystkich obcokrajowców. Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, których przyjechało 1,6 miliona, czyli 11,3 procent, a na trzecim Bułgarzy z liczbą 1,06 miliona, co stanowiło 7,53 procent.

Czytaj więcej

Padł nowy rekord turystów na Riwierze Tureckiej. Również finansowy

Do 982,3 tysiąca wzrosła liczba podróżnych z Wielkiej Brytanii, a pierwszą piątkę zamykają Irańczycy, których było 794 tysięcy.

Tradycyjnie duży rynek źródłowy, jakim przed wojną była dla tureckiej turystyki Ukraina, spadł o 43 procent rok do roku – od stycznia do maja z tego kraju było tylko około 251 tysięcy gości. Statystyki pokazują również, że przez pierwsze pięć miesięcy roku do Turcji przyjechało 289,2 tysiąca Polaków, czyli o 65,42 procent więcej niż rok temu. Daje nam to udział w rynku na poziomie 2 procent.

Ministerstwo podaje, że w pierwszej połowie roku największym zainteresowaniem turystów cieszył się Stambuł - odwiedziło go 6,3 miliona obcokrajowców. Na drugim miejscu znalazła się Antalya z wynikiem 3,14 miliona, a północno-zachodnia prowincja Edirne przyjęła 1,5 miliona gości.

Cel - 90 milionów gości

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra turystyki Mehmeta Nuriego Ersoya w tym roku Turcja liczy na 60 milionów podróżnych, co ma się przełożyć na 56 miliardów dolarów przychodów. W perspektywie długoterminowej cel jest jeszcze wyższy – w 2028 roku do kraju ma przyjechać 90 milionów turystów i zostawić 100 miliardów dolarów. Dla przypomnienia – w zeszłym roku kraj odwiedziło 51,4 miliona gości, a przychody wyniosły 46,3 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Polacy nie przestają planować wakacji w Chorwacji. Zapowiada się kolejny rekord

Turcja liczy, że na przełomie czerwca i lipca na urlop wybierze się około dwóch milionów osób, które spędzą muzułmańskie święto Eid poza domem. Tak szacują przedstawiciele branży turystycznej, na których powołuje się gazeta „Hurriyet” w swoim elektronicznym wydaniu. Tylko w regionie Antalyi zarezerwowano już około 585 tysięcy miejsc w hotelach, a w związku z dużym popytem firmy transportowe podstawiły dodatkowe autobusy. W tym roku święta przypadają od 28 czerwca do 1 lipca, ale prezydent ustanowił także 26 i 27 czerwca dniami wolnymi od pracy. Wliczając weekend, oznacza to nawet 9 dni wolnego.

Od stycznia do maja do Turcji przyjechało 14,03 miliona obcokrajowców, czyli o 23,65 procent więcej, licząc rok do roku. Jeśli dodać przyjazdy Turków mieszkających za granicą, liczba wzrośnie do 15,6 miliona.

Co ósmy turysta z Rosji

Pozostało 92% artykułu
Popularne Trendy
Punkty informacji turystycznej mogą starać się o gwiazdki. Ruszyła certyfikacja
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Popularne Trendy
Turystyka daje Niemcom 9 procent PKB. "Politycy ją doceniają, ale mało dla niej robią"
Popularne Trendy
Do Hiszpanii przyjedzie 90 milionów turystów. "Ten motor napędzi gospodarkę"
Popularne Trendy
Badanie: Większość Polaków oszczędza, by wyjechać na wakacje
Popularne Trendy
Na Santorynie „rzeczywiście bywa tłoczono”. „Ale to można wyregulować limitami”