Euromonitor International przygotował kolejną edycję rankingu krajów, które w kontekście turystycznym rozwijają się w zrównoważony sposób, podaje firma w komunikacie prasowym. W zestawieniu pojawiło się 20 państw, z czego 19 to kraje należące do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Członkowie wspólnoty zajmują też 17 pierwszych pozycji.
Na pierwszym miejscu znalazła się Szwecja, pozycja druga należy do Finlandii, a trzecia do Austrii. W pierwszej piątce pojawiają się także Estonia i Norwegia. Pierwszy raz w dwudziestce krajów rozwijających się w zrównoważony sposób pojawił się południowoamerykański Urugwaj, który w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem awansował o 15 miejsc. Polska uplasowała się natomiast na miejscu 20, czyli o oczko niżej niż rok wcześniej, ale o 9 wyżej wobec rankingu z 2017 roku.
Ranking krajów tworzony jest na podstawie kilku różnych kryteriów, w tym zrównoważonego rozwoju środowiskowego, społecznego i gospodarczego. - Nasz Indeks Zrównoważonego Podróżowania wykorzystuje 56 wskaźników obejmujących siedem filarów - środowiskowy, społeczny, ekonomiczny, dotyczący ryzyka, popytu, transportu i zakwaterowania, które pozwalają porównać wyniki dotyczące zrównoważonych podróży i turystyki w 99 krajach - mówi dyrektor ds. podróży w Euromonitor International Caroline Bremner.
Czytaj więcej
Aida, Emirates i Booking.com to trzy najwyżej oceniane przez Niemców marki z branży turystyczno-p...
Kraje europejskie od dawna starają się promować i wprowadzać różne formy turystyki zrównoważonej, aby zmniejszyć wpływ sektora na środowisko. Na przykład Islandia rozpoczęła niedawno kampanię, za pomocą której stara się zachęcić mniejszą liczbę osób do wybierania dłuższych podróży, a Belgia chce zaproponować europejski podatek lotniczy od paliwa lub biletów lotniczych, aby w ten sposób zmniejszyć wpływ sektora lotniczego na środowisko.