Grecka turystyka zarabia na kulturze. Warto w nią inwestować

453 miliony euro zainwestowane w kulturę przyniosą wpływy do greckiej gospodarki w wysokości 1,56 miliarda euro. Skorzysta na tym też branża turystyczna, która rocznie dzięki instytucjom kultury pozyskuje 94 miliony euro – wylicza tamtejsza minister kultury.

Publikacja: 12.03.2024 11:22

Kultura przyciąga turystów, wtedy zarabiają też przedsiębiorcy z tego sektora

Kultura przyciąga turystów, wtedy zarabiają też przedsiębiorcy z tego sektora

Foto: Filip Frydrykiewicz

Lina Mendoni, minister kultury Grecji, poinformowała, jak kultura oddziałuje na sferę społeczną i gospodarczą kraju – donosi portal Greek Travel Pages. Według wyliczeń agencji audytorskiej Deloitte'a, inwestycje na poziomie 453 milionów euro spowodują wpływy do gospodarki w wysokości 1,56 miliarda euro. Liczby pochodzą z raportu, którego celem było określenie efektu uzyskanego dzięki inwestowaniu w kulturę, prowadzonym w ramach unijnego programu Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2014-2020. Analiza ujawniła też, że na kulturze zarabia turystyka – rocznie 94 miliony euro. Co więcej, z każdego euro wydanego na ten cel w ciągu pięciu lat do kraju powraca 3,44 euro.

Dzięki programom stworzonym przy unijnym wsparciu powstało też ponad 22 tysięcy miejsc pracy.

Filip Frydrykiewicz

Inwestowanie w kulturę opłaca się też branży turystycznej

Analitycy zwracają uwagę, że obecnie zwroty z inwestycji w kulturę są wyższe niż w poprzednim okresie finansowania, co również przekłada się pozytywnie na turystykę i promocję kraju lokalnie i za granicą.

- Naszym priorytetem jest tworzenie realistycznych polityk publicznych przynoszących wymierne skutki, wpływających na jakość życia obywateli, działalność kulturalną i rozwój gospodarczy – mówi minister, dodając, że kultura to odrębny sektor gospodarki, który tworzy produkty i usługi, miejsca pracy i dochody, stymuluje inwestycje.

Czytaj więcej

Grecja - prawie 5 milionów turystów więcej. Atakują Niemcy, rezygnują Rosjanie

Mendoni poinformowała też, że ministerstwo realizuje obecnie jeden z największych programów infrastrukturalnych z budżetem 1,25 miliarda euro.

Zabytek z listy UNESCO znowu dostępny dla turystów

Jedną z ostatnich inwestycji tego typu było otwarcie dla turystów ruin pałacu w Aigai, w którym koronowano Aleksandra Wielkiego. Budowla liczy ponad 2300 lat, odnawiano go ostatnie 16 lat, a koszt tej operacji to ponad 20 milionów euro. Pałac i sąsiadujące z nim grobowce są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytek zajmuje powierzchnię prawie 15 tys. metrów kwadratowych. W okresie klasycznym starożytnej Grecji była to największa budowla regionu. Powstała z inicjatywy ojca Aleksandra, Filipa II. Znajdowały się tu niegdyś dziedzińce otoczone kolumnami, miejsca kultu i rozległe sale bankietowe. Archeologom udało się zachować „ogólny wygląd”, łącząc kamienie z ruin budowli z replikami. Tak odtworzyli oryginalne konstrukcje.

Według UNESCO pałac w Aigai to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie i „wyjątkowe świadectwo znaczącego rozwoju cywilizacji europejskiej w okresie przejścia od klasycznego państwa-miasta do imperialnej struktury hellenistycznej”.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki