Zastąpi ono porty lotnicze: Tegel (TXL) i Schönefeld (SXF). Lotnisko Schönefeld zostanie jednak zintegrowane z BER i będzie pełniło funkcję piątego terminalu, na który dojazd koleją miejską S-Bahn zajmie zaledwie w 8 minut. Cały ruch pasażerski regionu Brandenburgii i stolicy Niemiec zostanie skoncentrowany w jednym miejscu, dzięki nowoczesnej infrastrukturze stanie się ono węzłem dla ruchu lotniczego. Lotnisko BER rozpocznie działalność z trzema terminalami i dwoma pasami startowymi, które pozwolą obsłużyć 27 milionów pasażerów rocznie, aż do osiągnięcia w roku 2040 45 milionów.
Operacje lotnicze z lotniska Tegel zostaną przeniesione na nowe miejsce w kilku etapach. 8 listopada 2020 r. wygaśnie całkowicie siatka połączeń z portu lotniczego „Otto Lilienthal” w berlińskiej dzielnicy Tegel.
Największym z 3 terminali nowego lotniska jest szklany Terminal 1, który składa się z ośmiu kondygnacji i posiada: 118 stanowisk odprawy pasażerskiej, 36 punktów kontroli bezpieczeństwa dla odlatujących pasażerów oraz 5 punktów kontrolnych (skomunikowanych między pasami do lądowania i do startu) przeznaczonych dla pasażerów transferowych.
Fughafen Berlin Brandenburg ©
Z nowego lotniska do Berlina lub prosto w regiony Brandenburgii
Stołeczne lotnisko znajduje się na południe od Berlina w Brandenburgii, aby pełnić rolę bramy na świat zostało doskonale skomunikowane z siecią drogową i kolejową. Tuż obok przebiega sześciopasmowa autostrada A 113, a pociągi ruszające spod portu lotniczego oferują kursy do miasta kilka razy na godzinę. Dzięki nowemu połączeniu kolejowemu Airport Express „FEX” dotrzemy do dworca głównego Berlina (Hauptbahnhof) zaledwie w 35 minut. Spod lotniska (również z Terminalu 5) kursują co 20 minut pociągi kolei miejskiej S-Bahn: S9 i S45.
TMB/Fotoarchiv Y. Maecke ©
A co jest najciekawsze w pobliżu Berlina? Brandenburgia! Lądowanie odbywa się przecież tutaj. Do wielu miejsc w tym regionie można udać się bezpośrednio z lotniska. Co godzinę odjeżdża pociąg regionalny do Poczdamu (RB22), a pociągiem RE7 dojedziemy do Beelitz-Heilstätten ze ścieżką w koronach drzew. Poza tym prosto z lotniska dotrzemy do Fläming Skate z torami dla rolkarzy i do uzdrowiska Bad Belzig.
Do miejscowości Zeuthen i najbliższego punktu, w którym można wyczarterować łodzie typu houseboat dostaniemy się autobusem linii 734 w pół godziny.
Innym rozwiązaniem, aby łatwo opuścić lotnisko jest wynajęcie samochodu. Możemy nim ruszyć np. na pobliskie pojezierze Dahme Seenland. Pasażerowie z dłuższym czasem oczekiwania na kolejny lot, mogą wykorzystać przerwę w podróży na zakupy w pobliskim centrum handlowym A 10 Center.
Kierunek Sanssouci, potem Brama Brandenburska – Berlin częścią podróży
W czasach, gdy konieczne jest zachowanie bezpiecznych odległości, Brandenburgia ma dokładnie to, czego nam potrzeba, aby poczuć się komfortowo na wakacjach. Region oferuje wiele jezior, rzek i przestrzeni, które sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej blisko natury. Warto wiedzieć, że aż jedną trzecią Brandenburgii zajmują tereny objęte ochroną przyrody.
Gdy tylko więc opuścimy terminal lotniska, znajdziemy się w środku turystycznego regionu, który tylko czeka, aby go odkryć.
Możliwość połączenia wypoczynku na łonie natury, nad jeziorami lub w otoczeniu krajobrazów kulturowych wraz z atrakcjami Berlina powodują, że region jest szczególnie atrakcyjny. Oto kilka przykładów, jak można spędzić wolny czas.
Tropical Islands ©
Gra w golfa na jednym z 22 pól golfowych w Brandenburgii, a na zakończenie dnia zakupy na Kudamm, najsłynniejszej handlowej ulicy niemieckiej stolicy. A może spotkanie rodzinne w Berlinie ze specjalnym punktem programu – rejsem barką po Haweli? Inna możliwość, to wycieczka rowerowa szlakiem Havelradweg, przebiegającym przez miasta: Oranienburg, Poczdam i Brandenburg an der Havel, a także przez dzielnicę Berlina, Spandau. Czy może urlop w domkach Tropical Islands i wycieczka do Berlina i do Bramy Brandenburskiej? Dla miłośników historii i literatury intersujący będzie objazd pruskich pałacach i ogrodach lub śladami akcji powieści Theodora Fontane’a, z zakończeniem dnia na spektaklu w Friedrichstadtpalast. Dla młodszych podróżników wycieczka klasowa nad jezioro w Märkische Schweiz, z noclegiem w schronisku młodzieżowym i z wypadem do Muzeum Muru Berlińskiego przy Bernauer Strasse w Berlinie.
TMB/ R. Zibell ©
Najpilniej strzeżony sekret Berlina? Brandenburgia! Szef Tesli Elon Musk już go odkrył
Tereny wokół nowego lotniska BER rozrastają się dynamicznie, powstają centra badań i nowych technologii, tu rodzą się pomysły i innowacje, budowane są nowe osiedla. Ciekawsze przykłady zmian na tym terenie to: nowa inwestycja realizowana przez pioniera elektromobilności firmę Tesla, Gigafactory w Grünheide, czy też rozwijająca się logistyczna baza DHL-u w Ludwigsfelde i centrum logistyczne fabryki silników MTU Maintenance.
Od roku 2013 Agencja Rozwoju Gospodarczego odnotowała powstanie 870 nowych osiedli i przedsiębiorstw w rejonie lotniska. W takim miejscu biznes lubi spotykać się na konferencjach. Spektrum najbardziej odpowiednich lokalizacji w Brandenburgii obejmuje nowoczesne hotele konferencyjne w rejonie Berlina, pałacowe rezydencje i centra seminaryjne nad brzegami jezior.
Cyfryzacja spowodowała, że regiony wiejskie zamieniły się w miejsca ciekawe do życia i prowadzenia innowacyjnych projektów. Freelancerzy, ludzie kreatywni i cyfrowi nomadzi korzystają z nowo powstałych przestrzeni coworkingowych – Brandenburgia wyzwala przecież nowe pomysły!
TMB/ R. Zibell ©
Rano Muzeum Barberiniego – po południu relaks nad jeziorem Wannsee
Poczdam – stolica Brandenburgii wraz ze swoimi pałacami i ogrodami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest łatwo dostępny z lotniska BER dzięki bezpośrednim połączeniom komunikacją publiczną. Wizytę w Muzeum Barberiniego można zatem szybko zrealizować. Od września tego roku w muzeum można oglądać bogatą kolekcję obrazów impresjonistów i postimpresjonistów, w tym arcydzieła Moneta, Renoira i Signaca. Kolekcję udostępnił założyciel muzeum, Hasso Plattner, który przekazał na wystawę m.in. 34 obrazy Claude’a Moneta. Poczdam stał się tym samym jednym z najważniejszych na świecie ośrodków skupiających impresjonistyczne malarstwo pejzażowe.
W tym roku obchodzona jest również 75. rocznica konferencji poczdamskiej. W historycznym miejscu, w Pałacu Cecilienhof, specjalna wystawa upamiętnia spotkanie na szczycie trzech zwycięskich mocarstw II wojny światowej. Latem 1945 r. przywódcy tzw. wielkiej trójki: Truman, Churchill (od 28 lipca 1945 r. Clement Attlee) i Stalin dyskutowali w Cecilinehofie o przyszłości Niemiec i stworzyli podwaliny reorganizacji świata. Wystawa potrwać do końca października 2021 roku.
SPSG/Leos Seidel ©
Rok 2021 przyniesie kolejną ważną rocznicę – upłynie wówczas 60 lat od postawienia muru berlińskiego. Pozostałości tej niechlubnej budowli można zobaczyć podczas wycieczki ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż muru i jego pozostałości (Mauerradweg). To w sumie 155 kilometrów wokół Berlina, wzdłuż linii, którą niegdyś przebiegała granica między Wschodem i Zachodem.
Na uwagę zasługuje również, że wraz z Pojezierzem Łużyckim Brandenburgia i Saksonia tworzą największy krajobraz sztucznych jezior w Europie. Po zalaniu pozostałych terenów po odkrywkach węgla brunatnego będzie ich ponad dwadzieścia. Trzy, które powstały niedawno, są już połączone kanałami i można do nich dopłynąć łodzią.
Więcej informacji o lotnisku i regionie:
https://www.brandenburg-tourism.com/service/airport-berlin-brandenburg/
Materiał Promocyjny