Źródła tradycji winiarskich Grecji giną w mrokach przeszłości. Religia starożytnych koncentrowała się na cudownych właściwościach winogron i wspaniałego trunku, jaki zeń wytwarzano – winie. Stan upojenia uznawano za święty i postrzegano jako część cyklu pór roku, jego zadaniem zaś było wyzwolenie ludzkiej świadomości.
Sztuka uprawy winorośli i produkcji wina, jak i dbanie o jego przechowywanie i rozlewanie należały czasem do obowiązków kapłanów. Na przykład w Arkadii obowiązków tych podejmował się pewien szczególny zakon – Meliastes.
Wyspie Tasos, która od czasów starożytnych znana jest z produkowanego tam czerwonego, zawiesistego wina, przypadało zaszczytne miejsce w Związku Ateńskim, właśnie dzięki sławie wynikającej z tradycji winnych.
Wino stanowi, razem z chlebem i oliwą, „świętą trójcę” greckiej diety. Uważa się je także za podstawowe produkty tamtejszej gospodarki. Tradycje i zwyczaje związane z winobraniem są bogate w znaczenia folklorystyczne i etnograficzne.
foto.: – www.visitgreece.gr
Każdy region Grecji chlubi się swoimi własnymi specjalnymi odmianami winogron i win. Dzięki unikatowemu klimatowi wysp i suchej glebie dojrzewają tem niezwykle aromatyczne odmiany winogron, szczególnie na Santorynie, Paros, Zakintos, Krecie i Samos. Grecja kontynentalna również ma do zaoferowania wyjątkowe odmiany, zarówno tradycyjne, jak i „kosmopolityczne”. Uprawiających winorośl i produckujących wina charakteryzuje pasja, z jaką wykonują swoją pracę i ogromna dbałością o jakość ich produktów. To powoduje, że tworzą wręcz odrębną społeczność.
foto.: – www.visitgreece.gr
W ciągu ostatnich kilku lat enoturystyka gwałtownie się rozwinęła. Grecja jest częścią Europejskiego Szlaku Wina. Podróżnicy są dziś bardziej wymagający, a wakacje, które łączą przyjemność, jaką można czerpać z udziału w produkcji wina i jego degustowaniu z nocowaniem w wiejskich pensjonatach z udogodnieniami najwyższej klasy, zaczynają zdobywać szczególne miejsce w ludzkich sercach.
foto.: – www.visitgreece.gr
Winne szlaki
Wino, jak w dawnych czasach jedwab, wytworzyło swoją własną, unikatową topografię. Greckie „winne szlaki” biegną przez najważniejsze winogrodnicze rejony kraju, w których znajdziemy najbardziej cenione winnice. Podróżnicy mają możliwość skosztowania tam ich wyśmienitych, zdobywających międzynarodowe nagrody win, wytwarzanych w ilościach ograniczonych z winogron z upraw organicznych. Jednocześnie turyści mają możliwość prześledzenia całego procesu produkcji wina.
foto.: – www.visitgreece.gr
Pensjonaty są zazwyczaj położone w samym sercu winnicy lub nieopodal niej, w pobliskich wioskach. Wejście w świat wina jest głębokim, niemal rytualnym doświadczeniem, które wzmacnia nasze uznanie dla tego wyborowego produktu natury.
W Tracji szlaki wina przebiegają przez Ewros, Samotrakę, Rodopi i Ksanti. W Macedonii obejmują Kawalę, Dramę, Seres, Chalkidiki, Saloniki, Kilkis, Pellę, Florinę, Kastorię, Grewenę, Kozani, Pierię i Imatię. W Tesalii częścią sieci szlaków winnych są Larisa, Magnezja, Sporady, Karditsa i Trikala. W Epirze obejmują rejony Janiny, Arty, Prewezy i Tesprotii. Na Wyspach Jońskich szlaki winne biegną przez Korfu, Paksos, Leukadę, Kefalinię, Itakę i Zakintos. W Grecji Środkowej częścią sieci są Etolia i Akarnania, Focyda, Eurytania, Ftiotyda, Beocja, Eubea, Skiros i Attyka. W Koryntii na Peloponezie są to Achaja, Elida, Mesenia, Lakonia, Arkadia, Argolida i Wyspa Kithira. Z kolei Wyspy Egejskie reprezentują w tej dziedzinie: Lesbos, Limnos, Chios, Samos, Ikaria. Na szlaku znajdziemy też wszystkie wyspy archipelagów Dodekanez i Cyklady oraz – oczywiście – Kretę.
foto.: – www.visitgreece.gr
Podróże z degustacją wina
Turystyka winna oferuje przede wszystkim bezpośredni kontakt z naturą, możliwość poznania metod uprawy winorośli i zakosztowania wiejskiego życia. W Macedonii, w Mantinei i w całej Grecji można cieszyć się autentycznym greckim wiejskim życiem w tradycyjnych prowincjonalnych pensjonatach i dowiadywać się z pierwszej ręki, jak hoduje się winogrona i jak przebiega fermentacja najlepszych greckich win.
W wielu klasztorach, takich jak ten położony na Świętej Górze Athos czy Monastyr Toplou na wschodzie Krety, zwiedzający mogą także poznać tradycję prawosławną, która ceni wyborne wino zarówno na co dzień, jak i podczas liturgii.
Lampka czerwonego lub białego wina wypita na spokojnej greckiej wsi w towarzystwie wspaniałych aromatów niesionych powiewem znad morza – życie nabiera prawdziwego sensu, gdy zaczynamy doceniać najprostsze, a zarazem najcenniejsze przyjemności.
Materiał powstał we współpracy z „GRECKĄ NARODOWĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ W POLSCE”