Dlaczego warto wybrać rower?
Wielu mieszkańców dużych miast zaczyna rezygnować z jazdy samochodem na rzecz roweru. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o ruch, który jest niezwykle istotny w przypadku pracy biurowej. Rowerzyści nie muszą stać w korkach i mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, których otoczenie jest zdecydowanie ładniejsze od szarych ulic. Rozwijająca się wciąż infrastruktura rowerowa sprawia, że jazda rowerem staje się przyjemniejsza. Polacy zaczynają cenić sobie czas, wygodę i aktywność fizyczną.
Jazda rowerem to także ekologia – ograniczamy w ten sposób emisję spalin i przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. Rezygnowanie z samochodu ma także inny aspekt – finansowy. Jak wpływa na zmniejszenie wydatków? Po pierwsze, wydajemy mniej pieniędzy na benzynę i naprawę aut, po drugie – niższe są koszty parkowania na ulicach objętych strefą płatną.
Wycieczka rowerowa po Łodzi
Uroki miast możemy zwiedzać pieszo, ale najczęściej musimy się przemieszczać, aby dotrzeć do kilku miejsc. Wybierając samochód powinniśmy liczyć się z koniecznością szukania miejsca parkingowego i stratą czasu. O wiele wygodniej możemy podróżować rowerem, łącząc zwiedzanie z aktywnością fizyczną. W Łodzi powstaje wiele ścieżek, śluz i prowadnic rowerowych, które zdecydowanie ułatwiają podróż rowerzystom. Nie brak tu również podpórek do rowerów i specjalnych parkingów, a także akcji mających na celu zachęcenie mieszkańców do pozostawienia aut w garażu. Dzięki temu możemy eksplorować Łódź, odwiedzając ciekawe miejsca i przemieszczając się na dwóch kołach. Co w takim razie warto zobaczyć w aglomeracji łódzkiej?
Przeczytaj także: Wycieczka rowerowa: Łódź i okolice
Najciekawsze miejsca w Łodzi – wycieczka rowerowa
Łódź to miasto fabryczne, pełne ciekawych i godnych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie warto zacząć, więc od najbliższej okolicy, w której się zatrzymujemy – dzięki temu poznamy otaczające nas miejsca. Będąc w Łodzi nie można jednak zapomnieć o odwiedzeniu ulicy Piotrkowskiej. To kultowe miejsce na łódzkiej mapie, przyciągające zarówno miejscowych, jak i turystów. Jest ona swego rodzaju wizytówką, tętniącym sercem miasta. Była pierwszą ulicą w Łodzi, która stanowiła trakt komunikacyjny i oś centralną. Obecnie to centrum rozrywki i handlu – znajdują się tu klimatyczne knajpki, malutkie sklepiki, gwarne kawiarenki i otwarte do późnych godzin nocnych kluby.
Pomnik Kościuszki w Łodzi i zrewitalizowana architektura
Będąc na ulicy Piotrkowskiej, możemy w prosty sposób przemieścić się pod pomnik Kościuszki na Placu Wolności. Trzeba przyznać, że ma on niezwykłą historię, która sprawiła, że stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Łodzi. Został odsłonięty w 1930 roku, a w trakcie II wojny doszczętnie zniszczony przez Niemców. Przez wiele lat temat pomnika Kościuszki był poruszany wielokrotnie, jednak odbudowano go dopiero w 1960 roku.
Podczas wycieczki rowerowej warto zobaczyć również szereg zabytkowych kamienic, które rozciągają się w okolicy ulicy Piotrkowskiej. Szczególnie piękne są: Kamienica Salomona Bajariera i Oszera Kohna. Wiele budynków w Łodzi zasługuje jednak na uznanie, m.in. fabryka Scheiblera, którą odnowiono i przekształcono na Art Inkubator. Obecnie organizowane są tu koncerty, wystawy i spektakle. W podobny sposób zrewitalizowano również Tkalnię Franciszka Ramischa, przekształcając ją w centrum mody.
Zielone trasy rowerowe w Łódzi
Łódź to nie tylko Piotrkowska, piękne budynki i zabytki – to także niezwykłe parki. Jeśli mamy ochotę na chwilę oddechu i relaks wśród drzew, koniecznie powinniśmy udać się na wycieczkę trasą rowerową po parkach. Godny odwiedzenia jest Park Źródliska, który rozciąga się niedaleko ulicy Fabrycznej. Jego powierzchnia to ponad 17 hektarów, co daje ogromne możliwości rowerzystom. Zobaczymy tu wiele starych topoli, świerków i sosen, które pozwolą nam nieco odetchnąć po wyczerpującej aktywności fizycznej. To także dobre miejsce na piknik lub zabawę z dziećmi. Warto odwiedzić również ogród botaniczny, gdzie zobaczymy rośliny lecznicze i ozdobne. Liczne ścieżki dydaktycznie pozwolą nam odkryć wiele tajników przyrody, a ogród japoński urzeknie nas swym pięknem.
Okolice Łodzi rowerem
Chcąc wybrać się na ciekawą wycieczkę rowerową, możemy zwiedzić także okolice Łodzi. Wyjątkowo pięknymi widokami możemy cieszyć się nad brzegiem Pilicy. Zobaczymy tu niezwykłe krajobrazy i odwiedzimy urocze, niewielkie miejscowości:
- Sulejów (warto odwiedzić Zalew Sulejowski i Sulejowski Park Krajobrazowy oraz Opactwo cystersów);
- Spałę;
- Faliszew;
- Skotników.
To jednak nie jedyna rzeka, która płynie w okolicy Łodzi. Inną malowniczą trasą jest brzeg Bzury i rozciągający się tu Bolimowski Park Krajobrazowy. Warto zwiedzić również Zamek Królewski w Łęczycy i piękne kościoły w Łowiczu. Ciekawym miejscem w okolicy Łodzi jest również pałac w Poddębicach, który okala Ogród Zmysłów. Miłośnicy ornitologii, koniecznie muszą odwiedzić Rezerwat Ornitologiczny „Jeziorsko”, a fani relaksu – Termy Uniejów.
Termy usytuowane są nad Wartą i wykorzystują naturalną energię geotermalną. To niezwykły kompleks basenowy, składający się z basenów wewnętrznych i zewnętrznych. Odwiedziny w Termach Uniejów zachwycą zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Woda czerpana jest z trzech odwiertów, które mają głębokość ponad 2 km pod powierzchnią ziemi. Wpływ wody hipertermalnej i mineralnej na zdrowie i urodę potwierdzają nie tylko odwiedzający, ale i badania naukowe.
Łódź – miasto studentów
Nie jest tajemnicą, że Łódź to miasto studentów, którzy mogą przebierać w ofertach wyższych uczelni. Swą siedzibę mają tu m.in.: Uniwersytet, Politechnika, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna. Trasy rowerowe i odpowiednia infrastruktura sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej przesiadają się na rowery, dbając tym samym o środowisko. Na Łódzkich studentów czeka nie tylko bogata oferta uczelni i wydarzeń kulturalnych, ale także możliwość wynajmu pokoju w jednym z dwóch akademików BaseCamp.
Dlaczego są one tak wyjątkowe? BaseCamp to prywatne akademiki, które oferują pokoje dla studentów w bliskiej okolicy od uniwersytetu i politechniki. Pierwszy prywatny akademik zlokalizowany jest w dawnej Łódzkiej Drukarni, drugi (BaseCamp Łódź Rembielińskiego) jest nową inwestycją, która powstała w okolicy politechniki.
Więcej informacji znajdziesz na BaseCamp Łódź Rembielińskiego
Pokoje dla studentów w BaseCamp to komfortowe warunki do życia i nauki – każdy z nich ma swoją osobną łazienkę i aneks kuchenny. Młodzi ludzie mogą korzystać również z siłowni i wspólnej przestrzeni, która skłania do nawiązywania nowych znajomości i budowania relacji towarzyskich. Miejsce to jest nowoczesne, ale jednocześnie przytulne i klimatyczne, co sprawia, że studenci czują się tu jak w domu.
Materiał Promocyjny