Ubezpieczenie samochodu obowiązujące za granicą można nabyć nawet w ostatniej chwili korzystając z wygodnej porównywarki internetowej Kiosk Polis, zawierającej oferty wiodących ubezpieczycieli. O czym jeszcze nie wolno zapomnieć przed podróżą? Przedstawiamy przydatną „checklistę” na wakacyjny wyjazd własnym autem!

Ubezpieczenie samochodu za granicą – lepiej dmuchać na zimne

Polskie ubezpieczenie OC pozwala swobodnie poruszać się własnym samochodem po wszystkich państwach Unii Europejskiej i niektórych krajach objętych specjalnymi umowami, jak Szwajcaria, Norwegia czy Serbia. Ruszając dalej, na przykład na wschód, do Rosji bądź na Ukrainę, należy zatroszczyć się o zieloną kartę. Ten dokument wystawiany przez ubezpieczycieli potwierdza zgodność polskiego OC z miejscowym odpowiednikiem. Bardziej egzotyczne podróże własnym autem wiążą się natomiast z koniecznością wykupienia na granicy miejscowego ubezpieczenia.

Zielona karta bywa darmowym dodatkiem do ubezpieczenia OC. Takie oferty można znaleźć w atrakcyjnej cenie korzystając z kalkulatora KioskPolis.pl pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. Kierowcy, którzy planują zagraniczne wyjazdy, powinni uwzględnić ten czynnik już na etapie kupowania polisy.

Co z ubezpieczeniem Autocasco? W przypadku większości towarzystw obowiązuje ono również na terenie całej Europy, jednak przed wyjazdem lepiej sprawdzić dokładne warunki umowy. Część ubezpieczycieli nie zapewnia swoim klientom ochrony w państwach podwyższonego ryzyka, za które mogą uznawać Rosję, Ukrainę czy Mołdawię.

Za granicą przydać się może także rozbudowany pakiet Assistance. W razie awarii auta zorganizowanie pomocy i naprawy w nieznanym miejscu, bez znajomości języka jest utrudnione. Zdecydowanie lepiej, by to ubezpieczyciel zajął się formalnościami.

Kontrola stanu technicznego – podstawa bezpiecznej podróży

Wyjazd w dalszą podróż samochodem bez kontroli stanu technicznego to ogromne ryzyko, na które nie warto narażać siebie i swojej rodziny. Jakie podzespoły należy koniecznie sprawdzić przed wyruszeniem w trasę?

  • Stan ogumienia – wyważenie opon i poziom bieżnika.
  • Poziom oleju silnikowego.
  • Płyny eksploatacyjne – chłodzący, hamulcowy.
  • Hamulce – grubość tarcz światła i wycieraczki.
  • Kondycja akumulatora.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

W każdym kraju, również w obrębie Unii Europejskiej obowiązują odmienne przepisy w kwestii wyposażenia auta. W Polsce dotyczą one odpowiedniej gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Teoretycznie samochody zarejestrowane w Unii Europejskiej powinny być wyposażone zgodnie z prawem obowiązującym w kraju rejestracji. Zagraniczni policjanci nie mogą więc wystawić mandatu za brak odpowiedniego wyposażenia. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze służby zdają sobie z tego sprawę. Na wszelki wypadek lepiej wyposażyć auto zgodnie z przepisami odwiedzanych krajów.

Zagraniczne przepisy ruchu drogowego

Przed zagraniczną podróżą warto zapoznać się także z miejscowymi przepisami ruchu drogowego, które mogą być odmienne niż w Polsce. Kierowcy z naszego kraju są na przykład przyzwyczajeni do zasady, wedle której pojazd znajdujący się na rondzie ma pierwszeństwo. Za granicą nie jest to regułą, a to tylko jeden z wielu przykładów. Nie warto ryzykować kolizji i uszczerbku na zdrowiu ze względu na brak znajomości przepisów.

Opłaty i paliwo

Państwa Europy różnią się pomiędzy sobą także w kwestii opłat obowiązujących na drogach. W niektórych krajach konieczne może okazać się wykupienie winiety jeszcze przed wjazdem na ich terytorium. Poruszając się po autostradach dobrze mieć przy sobie gotówkę. W Polsce popularnym rozwiązaniem są instalacje gazowe montowane w samochodach. Jednak nie wszędzie gaz jest równie powszechny. Planując trasę autem wyposażonym w instalację gazową warto przeanalizować ją pod względem możliwości zatankowania pojazdu. 

Ubezpieczenie turystyczne – zadbaj nie tylko o samochód

Przygotowanie auta do wyjazdu to nie wszystko. Świadomi urlopowicze nie podejmują zbędnego ryzyka i wykupują również odpowiednią polisę turystyczną dla wszystkich uczestników wyjazdu. Warto zabezpieczyć w ten sposób ewentualne koszty leczenia, ratownictwa medycznego, a także zadbać o turystyczne polisy OC i NNW. Ubezpieczenie na wyjazd za granicą również można wygodnie zdobyć przez Internet, korzystając z czytelnej porównywarki KioskPolis.pl – https://kioskpolis.pl/.

Materiał Promocyjny