16 grudnia ruszy sezon zimowy w zmodernizowanym ośrodku w Szczyrku. Po pomyślnych testach wytrzymałościowych i odbiorach technicznych otwarte zostaną trzy wyciągi – 10–osobowy gondolowy i dwie sześcioosobowe „kanapy” z przeźroczystymi osłonami, chroniącymi od wiatru i śniegu. Poza tym narciarze będą mogli tej zimy szusować po nowej, niebieskiej trasie zjazdowej dla rodzin z dziećmi.

Już dzisiaj inwestor, słowacka firma Tatry Mountain Resorts, zapowiada, że za rok dostawi czwartą kolejkę linową.

1200 metrów rodzinnego zjazdu

Stacja początkowa 10-osobowej kolei gondolowej znajduje się w Szczyrk Gondola (591 m n.p.m.), a górna na Hali Skrzyczeńskiej (1001 m n.p.m.). Gondole pokonują w 4 minuty przewyższenie 410 metrów, przepustowość wyciągu wynosi 3 tys. osób na godzinę. Pierwsza z „kanap” będzie wynosić 2,4 tys. turystów na godzinę i pokonywać przewyższenie 349 metrów w nieco ponad 5 minut. Trasa rozpoczyna się w stacji dolnej na Solisku (650 m n.p.m.), a kończy na Hali Skrzyczeńskiej (999 m n.p.m.). Stacja dolna drugiego wyciągu kanapowego znajduje się na wysokości 650 m n.p.m. na Solisku, a stacja górna na Wierchu Pośrednim (991 m n.p.m.). Czas jazdy nią wynosić będzie ponad 4 minuty, w godzinę przewiezie 2,4 tys. osób. Wyciąg pokona przewyższenie 341 metrów.

– Poza tym – wyjaśniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej na rozpoczynających się dzisiaj targach Snow Expo w Warszawie dyrektor TMR na Polskę Július Vinter – w skład nowej infrastruktury w Szczyrku wchodzą nowa niebieska trasa zjazdowa o długości 1200 metrów, dostosowana dla rodzin z dziećmi i mniej wymagających narciarzy i zbiornik do naśnieżania o objętości 100 tysięcy metrów sześciennych, na Hali Skrzyczeńskiej. Zbiornik dostarczy wody do 200 armatek śnieżnych.

Ośrodek zyskał również dwa nowe ratraki do przygotowywania stoków narciarskich i budynek w którym mieszczą się kasy, punkt informacyjny , toalety, sklep sportowy, przechowalnia nart i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Duży parking ośrodka może pomieścić 1300 samochodów.

Przy kolei gondolowej goście mogą bawić się w strefie apré ski i zjeść w nowym barze. Jak zapewnia TMR, narciarze mogli w przedsprzedaży w bardzo korzystnej cenie kupić całosezonowy karnet Sprytna Sezonówka, który w pakiecie rozszerzonym można wykorzystać także w słowackich ośrodkach narciarskich. Pierwszy raz polski ośrodek w Szczyrku rozpoczął sprzedaż karnetów online i włączył się w program lojalnościowy Gopass.

Czwarta kolejka linowa w planach

– Jak tylko uzyskamy wszystkie pozwolenia, rozpoczniemy budowę kolejnej, czwartej kolei linowej – nam Vinter. – Kursowałaby z Hali Skrzyczeńskiej na Małe Skrzyczne. Dodatkowa trasa połączyłaby Szczyrkowski Ośrodek Narciarski z Centralnym Ośrodkiem Narciarskim w Szczyrku. Mam nadzieje, że obie te inwestycje zakończymy przed sezonem 2018/2019. Liczymy, że strona polska nadąży z budową zaplecza noclegowego – dodaje. W tym sezonie na gości czeka 8 tysięcy łóżek w kwaterach różnych kategorii.

Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort (SON/Szczyrkowski Ośrodek Narciarski) to jeden z największych polskich ośrodków z nowoczesną infrastrukturą. Ośrodek w marcu 2014 roku kupiła słowacka spółka TMR, stając się właścicielem 97 procent akcji. W skład ośrodka wchodzi 23 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, w tym 15 kilometrów tras sztucznie naśnieżanych i 4 kilometry oświetlonych tras narciarskich do jazdy wieczornej. Pierwszy etap modernizacji szczyrkowskiego ośrodka kosztował słowacką spółkę Tatry Mountain Resorts ponad 30 mln euro.