W podniosłej atmosferze i blasku fleszy na uroczystej gali w hotelu Marriott przyznano nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikaty POT. Laury zwycięzcom wręczyli prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk i dyrektor departamentu produktu turystycznego i współpracy regionalnej POT Jacek Janowski – przewodniczący kapituły.

W obecnej, 15. już, edycji tego prestiżowego plebiscytu, kapituła przyznała dziesięć równorzędnych nagród – Certyfikatów POT – oraz jedno wyróżnienie. Wręczono też nagrodę internautów i Złoty Certyfikat.

O nagrody walczyło 45 produktów, które wcześniej zostały wybrane przez regionalne organizacje turystyczne. Produkty zgłaszano w 5 kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług, obiekt, szlak i obszar. Do rywalizacji o Złoty Certyfikat POT zgłaszane mogły być zaś tylko produkty wyróżnione już Certyfikatem POT, które po upływie przynajmniej 5 lat twórczo rozwinęły swoją działalność. W ścisłym finale znalazły się trzy produkty turystyczne – Carnaval Sztukmistrzów, Kompleks Bania i Żywe Muzeum Piernika.

Ostatecznie, najważniejszą nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało właśnie toruńskie muzeum. Jak podkreślali przedstawiciele kapituły, to wyjątkowe miejsce, bo goście biorą w nim udział w interaktywnych pokazach, podczas których stają się czeladnikami piernikarskimi Mistrza i Wiedzmy Korzennej. Mają też możliwość własnoręcznego wypieku ciasta piernikowego i zabrania owoców swojej pracy do domu.

Tegoroczne Certyfikaty POT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny otrzymały zaś: Zoo Safari Borysew, zamojska twierdza, zamek królewski w Chęcinach, wycieczka wodami rzek San, pałac i folwark Galiny, Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Muzeum Górnictwa Węglowego – Kopalnia Guido w Zabrzu, Europejski Centrum Solidarności w Gdańsku  i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W konkursie, poza Certyfikatami, przyznano również wyróżnienie. Otrzymał je Królewski Ogród Światła w Wilanowie. Turyści głosujący za pomocą formularza na portalu Polska Travel uhonorowali zaś zamek książęcy Niemodlin.