Minister turystyki Grecji Harry Theocharis stwierdził, że Grecy chcą, aby latem przyjeżdżali do nich turyści. – Oczywiście będziemy stosować środki ostrożności, jeśli chodzi o wymagania stawiane podróżującym do naszego kraju, również w trakcie ich pobytu. Zasady dystansowania społecznego będą stosowane – powiedział w rozmowie z radiem BBC.

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Dodał, że Grecja przyjmuje turystów od „ponad 50 lat” i „chce nadal prezentować gościnność, z której jest znana”.

– Grecja jest bezpiecznym krajem i w pod wieloma względami – przykro mi to mówić – bezpieczniejszym niż wasz kraj – powiedział minister zwracając się do dziennikarza BBC, brytyjskiego nadawcy publicznego.

Nie wykluczył, że turyści przed wpuszczeniem do Grecji będą musieli być poddani badaniom na obecność koronawirusa.

Grecki rząd rozpoczął łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią. Od 1 czerwca mają móc znów działać całoroczne hotele. Hotelarze nie spodziewają się jednak, że otwarcie kraju na turystów sprawi, że masowo napłyną oni do opustoszałych hoteli i kurortów. Zdaniem przewodniczącego związku hotelarzy z Korfu Charalambosa Voulgarisa, cytowanego przez agencję Reutera, branża i tak będzie musiała się mierzyć z niewielkim obłożeniem hoteli. I nie wiadomo, czy wiele z nich w ogóle się ponownie otworzy. Jego zdaniem branżę czekają trudne czasy.

Turystyka to jeden z filarów greckiej gospodarki. W 2019 roku Grecję odwiedziły 34 miliony turystów, co przełożyło się na 18 miliardów euro przychodu branży turystycznej.