Jaskółka z Brukseli zapowiada otwarcie granic?

Za kilka dni, 13 maja, Komisja Europejska ogłosi wskazówki dotyczące reżimu sanitarnego w turystyce i otwierania granic. To jaskółka zapowiadająca odmrożenie turystyki międzynarodowej i połączeń lotniczych.

Publikacja: 08.05.2020 18:21

Jaskółka z Brukseli zapowiada otwarcie granic?

Foto: Fot. AFP

13 maja Komisja Europejska ogłosi wytyczne dla zachowania reżimu sanitarnego w hotelarstwie, gastronomii i transporcie, a także w kwestii otwierania granic – ogłosił na Facebooku prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Niewiadomski pytany przez nas, skąd ma takie informacje, uchyla się od sprecyzowania ich źródła. Trzeba jednak pamiętać, że Niewiadomski stoi na czele Europejskiego Związku Narodowych Organizacji Biur Podróży (ECTAA). I, jak pisze, PIT „monitoruje te kwestie w ramach prac w ECTAA”.

– Już kilka tygodni temu pisaliśmy do Komisji Europejskiej z apelem o przygotowanie takich procedur – mówi nam Niewiadomski. – Cieszymy się, że wreszcie Komisja je ogłosi. To będzie pierwsza jaskółka, że na szczeblu unijnym myśli się o odmrażaniu turystyki w skali całego kontynentu.

ZOBACZ TEŻ: ECTAA zadowolona z reakcji Brukseli na kłopoty biur podróży

– Spodziewam się, że zalecenia Komisji Europejskiej przybiorą formę osobnych dokumentów dla każdego sektora turystyki. Nie będą ono obowiązkowe, każdy kraj będzie mógł wprowadzać swoje własne zasady i procedury postępowania w ramach ochrony przed covid-19. Szczególnie, że w różnych krajach są różne sytuacje, zarówno jeśli chodzi o postępy epidemii, jak i o warunki społeczne i ekonomiczne – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Wiceminister zdrowia: Te wakacje spędzimy w kraju

– Turystyka ma różne oblicza, może być grupowa i indywidualna, może być wyjazdowa i może być krajowa. Czasem zapominamy o tym. Oczywiście branża turystyczna chciałaby, żeby cała turystyka wróciła z dnia na dzień do dawnej formy. Ale jeśli warunki nie pozwalają na to, to może powinniśmy pomyśleć o uruchamianiu jej etapami i segmentami, na przykład na początek uwolnić turystykę biznesową w Europie – wyjaśnia Niewiadomski.

Jego przypuszczenia potwierdza dzisiejsza wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dla portalu Money.pl. Stwierdził on tam, że „trwają prace nad reaktywowaniem regularnych połączeń lotniczych”, a w tym celu przygotowywane są zunifikowane zasady sanitarne.

– Mam nadzieję, że linie lotnicze podniosą regularne połączenia koło lipca, bo takie sygnały docierają z Brukseli – mówi Adamczyk, ale dodaje jednocześnie, że do latania międzynarodowego trzeba gotowości też innych krajów. – To jest temat, który spędza nam sen z powiek – przyznaje Adamczyk.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty