Czaputowicz: Polska za znoszeniem kontroli na granicach

Polska popiera stopniowe znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Kluczowa pozostaje jednak ocena sytuacji epidemicznej – oświadczył szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Publikacja: 20.05.2020 19:56

Czaputowicz: Polska za znoszeniem kontroli na granicach

Foto: Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji poświęconej procesowi otwierania granic i znoszenia barier w swobodnym przepływie osób w ramach UE po epidemii Covid-19. Spotkanie zorganizował minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Zaprosił na nie ministrów ze wszystkich krajów sąsiadujących z Niemcami.

Jak czytamy w komunikacie z tego wydarzenia, przygotowanym przez biuro prasowe polskiego MSZ, punktem wyjścia do dyskusji ministrów był przedstawiony w ubiegłym tygodniu komunikat Komisji Europejskiej „W kierunku stopniowego i skoordynowanego podejścia do przywracania swobody przepływu osób i znoszenia kontroli na granicach wewnętrznych”.

ZOBACZ: Komisja Europejska: Vouchery są złe, otwieranie granic dobre

Czaputowicz poinformował rozmówców, że Polska popiera zaproponowane tam podejście, które przewiduje stopniowe znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych w oparciu o obiektywne kryteria. Jego zdaniem kluczowa pozostaje jednak ocena aktualnej sytuacji epidemicznej. Działania Polski będą w pełni do niej dostosowane i zgodne z rekomendacjami ministra zdrowia, zaznaczył.

CZYTAJ TEŻ: MSWiA: Kontrola na granicy przedłużona do 12 czerwca

Minister przedstawił również ostatnie zmiany w polskich regulacjach dotyczących przekraczania granic i kwarantanny, które m.in. zwalniają z obowiązku kwarantanny kolejne grupy zawodowe, w tym pracowników sektora medycznego i opieki w regionach przygranicznych, a także osoby zatrudnione w Niemczech, oraz stwarzają możliwość tranzytu obywatelom państw Unii Europejskiej i europejskiego obszaru gospodarczego.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty