1 czerwca zostaną otwarte wszystkie hotele całoroczne i pola kempingowe. 15 czerwca ma być otwarte lotnisko w Atenach i pozostałe, sezonowe, hotele. Na początek będą przyjmowani tylko goście z 20 krajów, w tym z Polski, Cypru, Izraela, Bułgarii i Chin. Od 1 lipca natomiast już wszyscy, chociaż plan zakłada jednak, że będzie jeszcze lista krajów „wykluczonych” ze względu na stan epidemii w nich. Wtedy też zostaną uwolnione pozostałe lotniska w kraju.

Wygramy wojnę o gospodarkę

Jak powiedział Mitsotakis, przyjeżdżający do Grecji turyści mogą być wyrywkowo testowani na obecność koronawirusa. W hotelach będzie obowiązywał rygor sanitarny, ale nie tak bezwzględny, by „przesłonił wypoczywającym nasze słońce i piękno Grecji”.

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Zapowiedział wsparcie dla branży turystycznej, w tym obniżenie z 24 do 13 procent VAT na bilety promowe, lotnicze i autobusowe oraz napoje bezalkoholowe serwowane w kawiarniach, barach i restauracjach.

Rząd planuje również dofinansować część wynagrodzeń dla pracowników w sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym w turystyki. W tym celu rząd wykorzysta fundusze Unii Europejskiej z programu SURE. – Wygraliśmy walkę o zdrowie, wygramy wojnę o gospodarkę – mówił premier.

Z turystyki pochodzi aż 20 procent greckiego produktu krajowego brutto, to najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej.

Od połowy maja czynnych jest już w Grecji ponad 500 plaż, a od 18 maja można podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie. Natomiast od 25 maja będzie można także podróżować między greckimi wyspami.

WARTO: Grecja otwiera atrakcje turystyczne. Można już wejść na Akropol

W liczącej milion mieszkańców Grecji zanotowano 2850 przypadków infekcji koronawirusa. 166 osób zmarło – przypomina agencja Bloomberg.

Wcześniej premier mówił, że będzie domagać się od przyjeżdżających do Grecji specjalnych zaświadczeń lekarskich, że nie są zarażeni koronawirusem. Z tego pomysłu jednak zrezygnował.

Procedury medyczne i sanitarne

W komunikacie rozesłanym mediom przez ministra turystyki Harrisa Theoharisa, dodano, że szczególnie ważne będzie stworzenie mechanizmu do natychmiastowego reagowania w razie ujawnienia się zachorowania na Covid-19. „Będziemy w pełni przygotowani, aby sobie z tym poradzić, jeśli się pojawi” – czytamy.

W tym celu każdy obiekt zakwaterowania będzie miał przypisanego lekarza który będzie reagował w pierwszej kolejności i zjamie się danym przypadkiem. Jednocześnie zaplanowano utworzenie specjalnych „obszarów kwarantanny” w regionie lub na wyspie. Będzie również przewidziany mechanizm przetransportowania pacjenta do placówki służby zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Dla większego bezpieczeństwa zwiększona będzie wydajność infrastruktury ochrony zdrowia, między innymi przez stworzenie na wyspach 20 nowych laboratoriów do analizowania testów na koronawirusa i zapewnienie dodatkowych 600 łóżek dla chorych na covid-19. Czas transportowania pacjenta ma być nie dłuższy niż 2 godziny.

Szczegółowy plan określa zasady przestrzegania higieny w obiektach noclegowych, autobusach turystycznych, wypożyczalniach samochodów, transporcie morskim (statki pasażerskie, promy), transporcie lotniczym (w samolocie i na lotniskach).