Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

15 czerwca Grecja otworzy sezon turystyczny, a 1 lipca ruszą międzynarodowe loty do miejscowości turystycznych – zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Publikacja: 20.05.2020 21:01

Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

Foto: Fot. AFP

1 czerwca zostaną otwarte wszystkie hotele całoroczne i pola kempingowe. 15 czerwca ma być otwarte lotnisko w Atenach i pozostałe, sezonowe, hotele. Na początek będą przyjmowani tylko goście z 20 krajów, w tym z Polski, Cypru, Izraela, Bułgarii i Chin. Od 1 lipca natomiast już wszyscy, chociaż plan zakłada jednak, że będzie jeszcze lista krajów „wykluczonych” ze względu na stan epidemii w nich. Wtedy też zostaną uwolnione pozostałe lotniska w kraju.

Wygramy wojnę o gospodarkę

Jak powiedział Mitsotakis, przyjeżdżający do Grecji turyści mogą być wyrywkowo testowani na obecność koronawirusa. W hotelach będzie obowiązywał rygor sanitarny, ale nie tak bezwzględny, by „przesłonił wypoczywającym nasze słońce i piękno Grecji”.

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Zapowiedział wsparcie dla branży turystycznej, w tym obniżenie z 24 do 13 procent VAT na bilety promowe, lotnicze i autobusowe oraz napoje bezalkoholowe serwowane w kawiarniach, barach i restauracjach.

Rząd planuje również dofinansować część wynagrodzeń dla pracowników w sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym w turystyki. W tym celu rząd wykorzysta fundusze Unii Europejskiej z programu SURE. – Wygraliśmy walkę o zdrowie, wygramy wojnę o gospodarkę – mówił premier.

Z turystyki pochodzi aż 20 procent greckiego produktu krajowego brutto, to najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej.

Od połowy maja czynnych jest już w Grecji ponad 500 plaż, a od 18 maja można podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie. Natomiast od 25 maja będzie można także podróżować między greckimi wyspami.

WARTO: Grecja otwiera atrakcje turystyczne. Można już wejść na Akropol

W liczącej milion mieszkańców Grecji zanotowano 2850 przypadków infekcji koronawirusa. 166 osób zmarło – przypomina agencja Bloomberg.

Wcześniej premier mówił, że będzie domagać się od przyjeżdżających do Grecji specjalnych zaświadczeń lekarskich, że nie są zarażeni koronawirusem. Z tego pomysłu jednak zrezygnował.

Procedury medyczne i sanitarne

W komunikacie rozesłanym mediom przez ministra turystyki Harrisa Theoharisa, dodano, że szczególnie ważne będzie stworzenie mechanizmu do natychmiastowego reagowania w razie ujawnienia się zachorowania na Covid-19. „Będziemy w pełni przygotowani, aby sobie z tym poradzić, jeśli się pojawi” – czytamy.

W tym celu każdy obiekt zakwaterowania będzie miał przypisanego lekarza który będzie reagował w pierwszej kolejności i zjamie się danym przypadkiem. Jednocześnie zaplanowano utworzenie specjalnych „obszarów kwarantanny” w regionie lub na wyspie. Będzie również przewidziany mechanizm przetransportowania pacjenta do placówki służby zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Dla większego bezpieczeństwa zwiększona będzie wydajność infrastruktury ochrony zdrowia, między innymi przez stworzenie na wyspach 20 nowych laboratoriów do analizowania testów na koronawirusa i zapewnienie dodatkowych 600 łóżek dla chorych na covid-19. Czas transportowania pacjenta ma być nie dłuższy niż 2 godziny.

Szczegółowy plan określa zasady przestrzegania higieny w obiektach noclegowych, autobusach turystycznych, wypożyczalniach samochodów, transporcie morskim (statki pasażerskie, promy), transporcie lotniczym (w samolocie i na lotniskach).

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty