Ostrzeżenie przed podróżami do wszystkich krajów świata obowiązuje w Niemczech od 17 marca. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ogłosił dziś, że od 15 czerwca obowiązywać będą osobne rekomendacje dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii. – Będziemy prowadzić uzgodnienia na szczeblu unijnym, a rekomendacje uzależnimy od sytuacji [epidemicznej] w poszczególnych miejscach – zapowiada minister i dodaje, że nadal każdy podróżny ponosi odpowiedzialność za swoją decyzję wyjazdową.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy będą mogli wyjechać na wakacje za granicę

Maas ostrzega, że rząd nie będzie drugi raz organizował powrotów do kraju dla osób, które utknęły za granicą po wybuchu epidemii. Przypomniał na konferencji prasowej, że ostrzeżenie przed podróżą nie jest równoznaczne z zakazem wyjazdu, a rekomendacje nie są zaproszeniem do niego.

Odnosząc się do tak zwanych krajów trzecich, Maas mówił, że ministerstwo czeka na decyzję Komisji Europejskiej (ma zapaść w tym tygodniu), która wyjaśni, czy ograniczenia przyjazdów do Europy zostaną przedłużone. Niemcy kwestią tą zajmą się w przyszłym tygodniu.