Niemcy będą mogli wyjechać na wakacje za granicę

Fot. AFP

Polska wraz z innym państwami Unii Europejskiej znajdzie się na liście krajów, wobec których niemieckie MSZ zniesie wkrótce ostrzeżenia przed podróżowaniem.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad zniesieniem ostrzeżenia przed podróżami do wszystkich krajów świata – donoszą tamtejsze media, powołując się na informacje agencji prasowej dpa. Dodarła ona do projektu dokumentu „Kryteria przywracania podróży po Europie”.

Generalne ostrzeżenie, które obejmuje również Europę, obowiązuje do 15 czerwca. Po tej dacie mają je zastąpić osobne zalecenia dla podróżnych udających się do jednego 31 krajów Starego Kontynentu. Poza Polską w grupie tej znalazły się pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy coraz bliżej zagranicznych podróży

17 marca minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ogłosił, pierwszy raz w historii, ostrzeżenie przed wyjazdami do wszystkich krajów na świecie. Co prawda nie równa się ono zakazowi wyjeżdżania, ale jest podstawą do bezpłatnej rezygnacji z zarezerwowanych wycieczek.

Zniesienie obostrzeń odczytywane jest jako umożliwienie Niemcom spędzenia tegorocznych wakacji także za granicą. Twórcom dokumentu przyświeca przekonanie, że przywrócenie turystyki jest ważne dla wyjeżdżających i niemieckiej branży turystycznej ale również dla stabilności gospodarczej w poszczególnych krajach docelowych.

Żeby możliwie najlepiej chronić turystów przed zarażeniem się koronawirusem, niemiecki rząd zaangażuje się w stworzenie unijnych kryteriów, na podstawie których będą podejmowane decyzje. I tak za górną dopuszczalną granicę nowych zachorowań gabinet Angeli Merkel proponuje 50 infekcji na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu siedmiu dni. W Niemczech po przekroczeniu tej liczby znów wprowadzone będą zniesione wcześniej ograniczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Nieoficjalnie: Niemcy łagodzą kontrole graniczne

Dodatkowo każdy z krajów powinien opracować wytyczne dotyczące utrzymania odległości, higieny rąk, noszenia maseczek oraz wietrzenia i dezynfekowania pomieszczeń. Plany powinny uwzględniać też postępowanie, gdyby turysta zachorował na covid-19. Państwa muszą również udowodnić, że potrafią przeprowadzić odpowiednią liczbę testów i zapewnić leczenie lub odbycie kwarantanny. Kraje będą ponadto zobowiązane do wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa pasażerów i pracowników w środkach transportu, w tym w samolotach.

Komisja Europejska ma opracować system oceny podjętych środków bezpieczeństwa. Na jego podstawie ministerstwa przygotują jednolite rekomendacje dotyczące ochrony. Trzeba uwzględnić stosunek ryzyka zarażenia i podjętych działań, jak i zróżnicowaną sytuację w regionach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jadwiga Emilewicz spotka się z branżą turystyczną

„Silna turystyka – silna gospodarka” – pod tym hasłem ma się odbyć w poniedziałek ...

Stop oszustwom agentów turystycznych

W Wielkiej Brytanii powstanie system, który ma pomóc zapobiegać defraudowaniu pieniędzy klientów przez agentów ...

Polska wyróżniona przez chińskich turystów

W Pekinie wręczono nagrody miesięcznika „National Tourism”. W kategorii „Najpopularniejsze cele podróży w 2017 ...

Anna Midera zwraca uwagę, że w Łodzi szczególnie dynamicznie rośnie ruch czarterowy

Midera: Potrzebna jest strategia dla lotnictwa

Lotniska regionalne przeżywają dynamiczny rozwój. Przynajmniej kilku z nim zagraża jednak projekt wybudowania pod ...

Ryanair: Trzy razy Burgas

Z Modlina, Krakowa i Rzeszowa będzie latał do Burgas w Bułgarii od marca Ryanair ...

Wakacje.pl: Klienci upadłego Millennium Travel pojadą na wakacje

Turyści, którzy kupili wyjazdy z Millennium Travel w sieci Wakacje.pl nie muszą martwić się ...