Premier Grecji: Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów

– To wielka przyjemność być na Santorynie, żeby wysłać w świat wiadomość: Grecja jest gotowa powitać turystów tego lata – mówił w sobotę premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Publikacja: 14.06.2020 12:55

Premier Grecji: Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów

Foto: Premier wybrał Santorini na rozpoczęcie kampanii zachęcającej do wizyty w Grecji. Fot. AFP

Jego wizytę na Santorini opisuje agencja Reutera. Premier podkreślał jednocześnie, że bezpieczeństwo turystów jest dla Grecji priorytetem.

Międzynarodowe loty z głównych portów lotniczych w Grecji zostaną wznowione 15 czerwca, po prawie trzymiesięcznej blokadzie.

Grecja zwiększyła liczbę personelu medycznego na popularnych wśród turystów wyspach. Mitsotakis w maseczce chirurgicznej odwiedził ośrodki zdrowia i lekarzy na Santorini.

CZYTAJ TEŻ: Grecja otwiera granice i wypatruje turystów

Jak podaje Reuter, od poniedziałku Grecja będzie testować na obecność koronawirusa wszystkich przybywających z krajów uznanych przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej EASA za kraje wysokiego ryzyka. W zależności od wyniku testu, niektórzy odwiedzający będą poddani kwarantannie do 14 dni. Rząd Grecji pokryje koszty ewentualnej kwarantanny.

Ale, jak wynika z wcześniejszych komunikatów, obowiązkowe testy zakończą się 30 czerwca. Od 1 lipca testy mają być przeprowadzane jedynie wyrywkowo.

W piątek przedstawiciele branży turystycznej zrzeszeni w Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) spotkali się w trybie wideokonferencji z ministrem turystyki Grecji Harrym Theoharisem. Jak relacjonuje prezes Polskiej Izby Turystyki i zarazem prezes ECTAA Paweł Niewiadomski, dowiedzieli się oni od ministra, że jedyna granica lądowa, która będzie otwarta od 15 czerwca to granica z Bułgarią. Pozostałe granice lądowe, morskie i powietrzne będą działać od 1 lipca.

Theoharris powiedział ponadto, że każda wyspa będzie wyposażona w możliwość testowania i będzie przygotowana lod strony medycznej w razie konieczności udzielenia pomocy, gdyby ktoś zachorował na covid-19.

W Grecji obowiązuje obecnie limit 65 procent miejsc, które mogą być zajęte w autokarach. Ale to ograniczenie ma być wkrótce zniesione.

Przedstawiciele europejskiej branży turystycznej wskazywali, że greckie hotele „aresztowały” pieniądze touroperatorów, prosili rząd Grecji o interwencję w tej sprawie. Wskazywali też, że dobrą formą wsparcia w pierwszym okresie ruchu turystycznego do Grecji byłoby dofinansowanie przez państwo lotów czarterowych.

Premier Grecji zapowiedział w minionym tygodniu dużą kampanię promującą zalety Grecji. A minister Theoharis zapowiedział w piątek zorganizowanie podróży studyjnych dla dziennikarzy, agentów i touroperatorów.

W zeszłym, rekordowym roku Grecję odwiedziło 33 milionów turystów, którzy zostawili 19 miliardów euro. Cała turystyka przyczynia się do wytworzenia ponad 20 procent produktu krajowego brutto Grecji.

Jego wizytę na Santorini opisuje agencja Reutera. Premier podkreślał jednocześnie, że bezpieczeństwo turystów jest dla Grecji priorytetem.

Międzynarodowe loty z głównych portów lotniczych w Grecji zostaną wznowione 15 czerwca, po prawie trzymiesięcznej blokadzie.

Pozostało 90% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty