Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Kontrolujemy sytuację epidemiczną i robimy wszystko, by wypoczynek w Chorwacji był bezpieczny – zapewnia ambasador tego kraju w Polsce Tomislav Vidošević.

Publikacja: 30.07.2020 17:05

Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Foto: Fot. materiały prasowe

Ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević w przesłanym dziś do polskich mediów liście przedstawia sytuację epidemiczną w Chorwacji i zapewnia o bezpieczeństwie wypoczynku na chorwackim wybrzeżu.

Jak podaje chorwacka ambasada, w ostatnich latach Polacy byli piątą pod względem liczebności nacją odwiedzającą Chorwację. W ubiegłym roku przybyło ich do tego kraju ponad milion i wykupili ponad 6 milionów noclegów.

CZYTAJ TEŻ: Chorwacja zadowolona z wyników turystyki u progu lata

List ambasadora przytaczamy w całości, bez zmian.

Szanowni Państwo,
Z uwagi na duże zainteresowanie obywateli Polski i innych krajów możliwością wypoczynku w Chorwacji, w obliczu globalnej epidemii COVID-19 pozwolę sobie jako Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce przedstawić informację na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Przede wszystkim pragnę podkreślić, że Republika Chorwacji kontroluje sytuację epidemiczną i umożliwia turystom bezpieczny pobyt na swoim terytorium.

Chorwacja już na samym początku, a także podczas rozwoju epidemii COVID-19 w Europie i na świecie znana była z tego, że na czas, skutecznie wprowadzała cały szereg środków w celu ochrony bezpieczeństwa i że zapewniła stabilizację sytuacji epidemicznej dla własnych obywateli oraz gości. Potwierdzają to także wskaźniki statystyczne. W Chorwacji w dniu 23 lipca odnotowano 1129 przypadków zakażeń na milion mieszkańców, przez co zajmuje ona 41. miejsce wśród 48 państw Europy i 19. wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Mała liczba aktualnie zarażonych najlepiej świadczy o kontrolowaniu stanu epidemii i o bezpiecznych warunkach w Chorwacji.

Po stopniowym otwieraniu granic Chorwacja w najkrótszym możliwym terminie zapewniła stworzenie jasnych i odpowiednich warunków dla przyjazdu gości i prowadzenia działalności turystycznej. Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy z Ministerstwem Turystyki wydał zalecenia dla branży turystycznej, hotelarskiej i powiązanych typów działalności w celu zapewnienia najwyższych standardów dotyczących zdrowia i higieny dla ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników branży turystycznej oraz gości. Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji szczegółowo opracował wytyczne w przypadku pojawienia się osób zarażonych w miejscach turystycznych, przy czym wszystkie większe miejscowości turystyczne posiadają wyspecjalizowane turystyczne ambulatoria, gotowe do szybkiego i sprawnego działania. Wytyczne dostępne są na oficjalnych stronach internetowych Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego, który, jako nadrzędna państwowa instytucja epidemiologiczna jest najważniejszym źródłem informacji.

Chorwacja od samego początku prowadzi otwartą politykę w sprawie publikowania danych na temat liczby osób zarażonych, zmarłych i testowanych na wszystkich szczeblach terytorialnej struktury państwa. Dane te codziennie przekazywane są do ECDC (European Center for Disease Prevention and Control: https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea) i w ten sposób trafiają do wszystkich państw członkowskich UE. Wszystkie dane na temat Chorwacji są codziennie aktualizowane i udostępniane na stronie https://www.koronavirus.hr/ dostępnej również w języku angielskim.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna także śledzi rozwój sytuacji epidemicznej i odpowiada na wszystkie pytania gości związane z bezpiecznym wypoczynkiem w Republice Chorwacji. Aktualne informacje na temat podróżowania do Chorwacji w języku polskim można również otrzymać za pośrednictwem Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce i jego strony internetowej https://croatia.hr/pl-PL.

Od początku roku Chorwację odwiedziło ponad 2,6 milionów turystów, przy czym najwięcej gości zagranicznych przyjeżdża z Niemiec, Słowenii, Czech, Polski, Austrii i Węgier.

Zapraszam więc wszystkich obywateli polskich do spędzania bez obaw urlopów w Chorwacji, gdzie, przy zachowaniu zapobiegawczych środków ostrożności mogą się czuć bezpieczni.

Ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević w przesłanym dziś do polskich mediów liście przedstawia sytuację epidemiczną w Chorwacji i zapewnia o bezpieczeństwie wypoczynku na chorwackim wybrzeżu.

Jak podaje chorwacka ambasada, w ostatnich latach Polacy byli piątą pod względem liczebności nacją odwiedzającą Chorwację. W ubiegłym roku przybyło ich do tego kraju ponad milion i wykupili ponad 6 milionów noclegów.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać