Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Kontrolujemy sytuację epidemiczną i robimy wszystko, by wypoczynek w Chorwacji był bezpieczny – zapewnia ambasador tego kraju w Polsce Tomislav Vidošević.

Publikacja: 30.07.2020 17:05

Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Foto: Fot. materiały prasowe

Ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević w przesłanym dziś do polskich mediów liście przedstawia sytuację epidemiczną w Chorwacji i zapewnia o bezpieczeństwie wypoczynku na chorwackim wybrzeżu.

Jak podaje chorwacka ambasada, w ostatnich latach Polacy byli piątą pod względem liczebności nacją odwiedzającą Chorwację. W ubiegłym roku przybyło ich do tego kraju ponad milion i wykupili ponad 6 milionów noclegów.

CZYTAJ TEŻ: Chorwacja zadowolona z wyników turystyki u progu lata

List ambasadora przytaczamy w całości, bez zmian.

Szanowni Państwo,
Z uwagi na duże zainteresowanie obywateli Polski i innych krajów możliwością wypoczynku w Chorwacji, w obliczu globalnej epidemii COVID-19 pozwolę sobie jako Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce przedstawić informację na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Przede wszystkim pragnę podkreślić, że Republika Chorwacji kontroluje sytuację epidemiczną i umożliwia turystom bezpieczny pobyt na swoim terytorium.

Chorwacja już na samym początku, a także podczas rozwoju epidemii COVID-19 w Europie i na świecie znana była z tego, że na czas, skutecznie wprowadzała cały szereg środków w celu ochrony bezpieczeństwa i że zapewniła stabilizację sytuacji epidemicznej dla własnych obywateli oraz gości. Potwierdzają to także wskaźniki statystyczne. W Chorwacji w dniu 23 lipca odnotowano 1129 przypadków zakażeń na milion mieszkańców, przez co zajmuje ona 41. miejsce wśród 48 państw Europy i 19. wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Mała liczba aktualnie zarażonych najlepiej świadczy o kontrolowaniu stanu epidemii i o bezpiecznych warunkach w Chorwacji.

Po stopniowym otwieraniu granic Chorwacja w najkrótszym możliwym terminie zapewniła stworzenie jasnych i odpowiednich warunków dla przyjazdu gości i prowadzenia działalności turystycznej. Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy z Ministerstwem Turystyki wydał zalecenia dla branży turystycznej, hotelarskiej i powiązanych typów działalności w celu zapewnienia najwyższych standardów dotyczących zdrowia i higieny dla ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników branży turystycznej oraz gości. Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji szczegółowo opracował wytyczne w przypadku pojawienia się osób zarażonych w miejscach turystycznych, przy czym wszystkie większe miejscowości turystyczne posiadają wyspecjalizowane turystyczne ambulatoria, gotowe do szybkiego i sprawnego działania. Wytyczne dostępne są na oficjalnych stronach internetowych Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego, który, jako nadrzędna państwowa instytucja epidemiologiczna jest najważniejszym źródłem informacji.

Chorwacja od samego początku prowadzi otwartą politykę w sprawie publikowania danych na temat liczby osób zarażonych, zmarłych i testowanych na wszystkich szczeblach terytorialnej struktury państwa. Dane te codziennie przekazywane są do ECDC (European Center for Disease Prevention and Control: https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea) i w ten sposób trafiają do wszystkich państw członkowskich UE. Wszystkie dane na temat Chorwacji są codziennie aktualizowane i udostępniane na stronie https://www.koronavirus.hr/ dostępnej również w języku angielskim.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna także śledzi rozwój sytuacji epidemicznej i odpowiada na wszystkie pytania gości związane z bezpiecznym wypoczynkiem w Republice Chorwacji. Aktualne informacje na temat podróżowania do Chorwacji w języku polskim można również otrzymać za pośrednictwem Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce i jego strony internetowej https://croatia.hr/pl-PL.

Od początku roku Chorwację odwiedziło ponad 2,6 milionów turystów, przy czym najwięcej gości zagranicznych przyjeżdża z Niemiec, Słowenii, Czech, Polski, Austrii i Węgier.

Zapraszam więc wszystkich obywateli polskich do spędzania bez obaw urlopów w Chorwacji, gdzie, przy zachowaniu zapobiegawczych środków ostrożności mogą się czuć bezpieczni.

Ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević w przesłanym dziś do polskich mediów liście przedstawia sytuację epidemiczną w Chorwacji i zapewnia o bezpieczeństwie wypoczynku na chorwackim wybrzeżu.

Jak podaje chorwacka ambasada, w ostatnich latach Polacy byli piątą pod względem liczebności nacją odwiedzającą Chorwację. W ubiegłym roku przybyło ich do tego kraju ponad milion i wykupili ponad 6 milionów noclegów.

Pozostało 89% artykułu
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?