Z danych pochodzących z formularzy lokalizacyjnych, które przyjeżdżający do Grecji muszą wypełniać od 15 czerwca, wynika, że do końca września kraj odwiedziło 4,1 miliona gości – podaje tamtejszy portal branży turystycznej Greek Travel Pages. Odpowiada to 23 procentom wartości zanotowanych w zeszłym roku dla tego samego okresu. Serwis powołuje się na dane przekazane przez ministra turystyki Harry’ego Theoharisa.

CZYTAJ TEŻ: PIT: Do Grecji jednak z testem PCR

Ze statystyk wynika, że przyjechało 871 tysięcy Niemców (przed rokiem było ich prawie 2 miliony), 618,2 tysiąca Brytyjczyków (2 miliony rok wcześniej), 336 tysięcy Francuzów (856 tysięcy), 284 tysiące Polaków (474 tysięcy) i 213 tysięcy Włochów (milion). Wynika z tego, że to Polacy najbardziej dopisali, bo ubyło ich, jeśli porównać rok do roku, jedynie 40 procent, podczas gdy innych nacji od 80 do 50 procent. Tego lata w Grecji wypoczywali też Holendrzy, Bułgarzy, Rumuni i Szwajcarzy.

Minister Theoharis podkreśla, że branża pokazała swoją odporność na kryzysy i profesjonalizm. Większość, bo 60 procent obiektów hotelowych, spełniło wymogi sanitarne na czas i otworzyło się już 15 czerwca.