Hotelarze i organizatorzy wydarzeń na krawędzi. Proszą premiera o pomoc

Umorzenie subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju w dwóch dowolnych miesiącach, rekompensaty za okres ograniczenia działalności, zawieszenie spłat kredytów i dofinansowanie wynagrodzeń – to postulaty przedstawicieli branż związanych z turystyką, wyszczególnione w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 02.11.2020 11:08

Hotelarze i organizatorzy wydarzeń na krawędzi. Proszą premiera o pomoc

Foto: Fot. AFP

Zaproponowane dotąd rozwiązania, na przykład zwolnienie ze składek ZUS za listopad, absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi stoją prawie trzy miliony pracowników branż hotelarskiej, spotkań i wydarzeń, transportowej, gastronomicznej i fitness – piszą Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej i Polska Federacja Fitness w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ TEŻ: Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Domagają się między innymi całkowitego umorzenia subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju w dwóch dowolnych miesiącach i dodatkowego naboru wniosków o nie, rekompensat za okres ograniczenia działalności, zawieszenia spłat kredytów hipotecznych i rat leasingowych oraz dofinansowania wynagrodzeń.

ZOBACZ TAKŻE: SOIT: Turystyka biznesowa nie zarabia, potrzebna dalsza pomoc  

Treść pisma publikujemy poniżej, w całości i bez zmian.

Silniejsi razem – propozycje sektorowych form pomocy

2.11.2020 r. przedstawiciele branż: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomicznej
i hotelarskiej, których działalność została ograniczona w związku z pandemią SARS-CoV-2,  wystosowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, a także szefów najważniejszych resortów w Polsce pismo zawierające kluczowe postulaty dotyczące opracowania sektorowych form pomocy.

Przedstawiciele branż, które ze względu na obostrzenia państwowe nie są w stanie dalej ekonomicznie funkcjonować, przygotowali pakiet kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na wsparcie, ale przede wszystkim na umożliwienie dalszej egzystencji takich gałęzi polskiej gospodarki, jak m.in.:

 • fitness,
 • hotelarstwo,
 • gastronomia,
 • transport autokarowy,
 • branży spotkań i wydarzeń (tzw. eventy, w tym m.in.: konferencje/targi/kongresy/turystyka biznesowa czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty/festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych).

Przygotowane postulaty mają znaczenie strategiczne, bowiem sytuacja zamkniętych sektorów gospodarki, w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając branże wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomiczną i hotelarską na krawędzi dalszego przetrwania.

Zaproponowane do tej pory rozwiązania, jak np. zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r., absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi staje prawie 3 miliony pracowników (hotele, fitness, gastronomia, transport, branża wydarzeń i spotkań).

UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

 • Proponujemy zatem umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW.

 • Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

KREDYTY/LEASINGI.

 • Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r. .

DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY.

 • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia.
 • 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny “rozruch” przedsiębiorstwa.
 • Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z).

KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS.

 • Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Wspólne stanowisko wyrażone w opracowanym dokumencie podpisali: Rafał Krzycki – Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Marcin Mączyński – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Tomasz Napiórkowski – Polska Federacja Fitness, Bartosz Bieszyński – Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Pismo zostało wysłane do następujących osób:

 • Pan Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów;
 • Pani Olga Semeniuk – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii;
 • Pan Bartłomiej Marczuk – Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju;
 • Pani Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu RP;
 • Pan Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP;
 • Przewodniczący klubów / kół poselskich / senackich;
 • Pan Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawców RP;
 • Pan Maciej Witucki – Prezydent Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

6.11.2020 r. reprezentanci branż planują złożyć osobiście petycję w wyżej wymienionych instytucjach.

Zaproponowane dotąd rozwiązania, na przykład zwolnienie ze składek ZUS za listopad, absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi stoją prawie trzy miliony pracowników branż hotelarskiej, spotkań i wydarzeń, transportowej, gastronomicznej i fitness – piszą Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej i Polska Federacja Fitness w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ TEŻ: Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Pozostało 90% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty