Anglia zakazuje podróży. Touroperatorzy bezradni, odwołują wyloty

Od czwartku, 5 listopada, do 2 grudnia wycieczki zagraniczne z Anglii będą zakazane. Nie będzie można podróżować nawet po kraju.

Publikacja: 03.11.2020 12:55

Anglia zakazuje podróży. Touroperatorzy bezradni, odwołują wyloty

Foto: Fot. AFP

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadza zakaz podróży po kraju i za granicę dla mieszkańców Anglii – donosi portal branży turystycznej Travel Weekly. W decyzji napisano, że zabronione jest wyjeżdżanie połączone z noclegiem w innym miejscu niż stałe miejsce zamieszkania. Walia, Szkocja i Irlandia Północna nie są na razie objęte nowymi regulacjami.

– Ogłoszenie decyzji zakazującej spędzania urlopów w Wielkiej Brytanii i za granicą w związku z lockdownem w Anglii oznacza całkowite zamknięcie branży turystycznej, która już i tak kilkakrotnie ucierpiała z powodu pandemii – komentuje prezes organizacji branżowej ABTA (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) Mark Tanzer.

Tanzer podkreśla jednak, że zdrowie jest najważniejsze i dodaje, że organizacja jest zadowolona z decyzji rządu, zgodnie z którą postojowe zostało przedłużone do początku grudnia (pracownicy otrzymają 80 procent pensji, ale nie więcej niż 2,5 tysiąca funtów miesięcznie). Prezes apeluje o przyspieszenie prac Zespołu Specjalnego ds. Turystyki, by po zakończeniu lockdownu można było wprowadzić system przeprowadzania testów na koronawirusa dla podróżnych.

TUI informuje, że od 5 listopada do 2 grudnia zawiesza wszystkie wyloty z Anglii i Walii. Klienci będą mogli przełożyć wyjazd na inny termin, przyjąć voucher o wartości wyższej niż wpłacona kwota lub zażądać zwrotu pieniędzy. Na razie touroperator nie wprowadza takich regulacji dla Szkocji.

CZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania: Na ratunek turystyce zespół do zadań specjalnych

Prezes Advantage Travel Partnership Julia Lo Bue-Said twierdzi, że w związku z zakazem podróżowania wielu agentom należącym do sieci grozi bankructwo, jeśli nie otrzymają pomocy finansowej od rządu. Od marca pracę straciła już połowa osób zatrudnionych przez członków Advantage, a 80 procent z nich mówi, że do maja wyda wszystkie oszczędności. Lo Bue-Said przypomina, że branża od lata błaga o wprowadzenie systemu testowania podróżnych, niestety to wołanie ciągle pozostaje bez odpowiedzi.

Z kolei prezes easyJet Holidays Garry Wilson mówi, że rząd ani nie konsultował swojej decyzji z branżą, ani nie ostrzegł z wyprzedzeniem o jej wprowadzeniu. Wilson dodaje, że Europa powinna wypracować w oparciu o dane naukowe system prowadzenia testów na koronawirusa, który pozwoli na wznowienie lotów po kontynencie.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd Niemiec zamyka hotele i restauracje

Zgodnie z decyzją rządu agenci będą musieli zamknąć swoje biura – to nie tyle ich biznesowa decyzja, ile nakaz. Ministerstwo Skarbu, komentując przedłużenie postojowego, podkreśla, że bieżące rozwiązania są korzystniejsze dla pracowników niż październikowe. Koszty utrzymania pracowników będą niższe w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem. Dodatkowo firmy w Anglii, które muszą się zamknąć, otrzymają wsparcie w wysokości do 3 tysięcy funtów miesięcznie, a lokalne władze dostaną w sumie 1,1 miliarda funtów (wysokość grantu liczona jest jako 20 funtów na mieszkańca), by wesprzeć przedsiębiorców w jeszcze większym zakresie. Ci ostatni mogą też liczyć też na dotacje, których wysokość zależy w zależności od ich wartości.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?