Szwajcarzy częściowo zamykają wyciągi. Austriacy otwierają

W Szwajcarii kantony zdecydują, czy stoki narciarskie będą działać. Kilka z nich zapowiedziało, że zamknie stacje od wtorku, 22 grudnia. Od 24 grudnia otwarte będą natomiast te w Austrii.

Publikacja: 21.12.2020 11:44

Szwajcarzy częściowo zamykają wyciągi. Austriacy otwierają

Foto: Fot. AFP

W Szwajcarii na miesiąc zamknąć się musi gastronomia. Czy działać będą stoki narciarskie, zadecydują natomiast kantony – podaje Niemiecka Agencja Prasowa. Na razie wiadomo, że od jutra, 22 grudnia, staną wyciągi w Zurychu, St. Gallen, Lucernie, Schwyz, Nidwalden, Obwalden, Zug, Appenzell Innerrhoden i Uri. Czynne będą natomiast te w kantonach Bern i Wallis.

Rząd kraju zapowiedział w międzyczasie zamknięcie stoków narciarskich, jeśli sytuacja w służbie zdrowia się pogorszy. Niektóre regiony, na przykład Graubünden, mają do dziś podjąć stosowne decyzje.

CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria: Nasze stoki będą czynne

Z kolei od 24 grudnia stoki narciarskie maja być czynne w Austrii, mimo że tamtejszy rząd zapowiedział właśnie trzeci lockdown, w który kraj wejdzie 26 grudnia. Ma on potrwać trzy tygodnie. Do 18 stycznia szkoły będą prowadziły nauczanie zdalne, a z domu będzie można wyjść tylko z ważnego powodu. Rząd pozwala jednak na odpoczynek na świeżym powietrzu – podaje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. To uzasadnia decyzję o pozostawieniu stoków narciarskich otwartych.

Austriacki dziennik „Kurier” informuje, że na nartach obowiązywać będą jednak jeszcze ostrzejsze protokoły sanitarne. Na wyciągach trzeba będzie nosić maseczki typu FFP2 (przeznaczone dla każdego w odróżnieniu od FFP3 stosowanych przez personel medyczny), a liczba korzystających z nich będzie w niektórych przypadkach ograniczona nawet do 40 procent. Część stacji wprowadza też zakup karnetów przez internet i możliwość odebrania ich w automatach.

ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Już od minionej niedzieli w niektórych regionach Austrii można uprawiać narciarstwo biegowe. Jak mówi prezes Kolei Górskich Hinterstoder-Wurzeralm Helmut Holzinger, ta dyscyplina sportowa z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono zwolenników. W tym sezonie Holzinger spodziewa się jeszcze większego zainteresowania nią.

W Europie na nartach jeździć można też na Słowacji, ale pod warunkiem, że test na koronawirusa wykonany najwcześniej na 72 godziny przed przyjazdem, dał wynik negatywny. Podobnie jest w Czechach. Czynne są też ośrodki narciarskie w Katalonii (Baqueira Beret).

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać