Konferencja była poświęcona przebiegowi szczepień na koronawirusa. Minister Adam Niedzielski nawiązał jednak też do samego lockdownu.

-Przypomnę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy mamy obostrzenia zdefiniowane według tych reguł, które były charakterystyczne dla tzw. etapu odpowiedzialności, poszerzone o zagadnienie związane ze stokami, hotelami i innymi regulacjami – wyjaśniał.

-Jesteśmy zatem znowu w okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku w kierunku poluzowania czy, jeśli sytuacja się pogorszy, nawet w stronę wariantu obostrzeń, jaki jest przewidywany – mówił minister.

Jak wyjaśniał, sygnały które dostawał na temat przebiegu sylwestra były pozytywne, powitanie Nowego Roku przebiegało wyjątkowo spokojnie. Zaapelował, aby najbliższe dwa tygodnie przestrzegać reżimu sanitarnego narzuconego grudniowym rozporządzeniem rządu.

-Mam nadzieję, ze widmo trzeciej fali zakażeń koronawirusem nie będzie się materializowało – dodał.

Na razie rząd planuje ogłosić jeszcze dzisiaj rozporządzenie, które dopuści możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach od 8 do 16 bez opieki dorosłych – zapowiedział Niedzielski.

CZYTAJ TEŻ: Nowy lockdown: Ozdrowieńcy i zaszczepieni bez kwarantanny