Dołączą tym samym do innych krajów (np. Bahrajn), które wydają podobne dokumenty, szukając sposobów na ponowne otwarcie swoich gospodarek.

Certyfikaty identyfikujące osoby zaszczepione planuje także wdrożyć Unia Europejska, która zgodziła się na to pod presją krajów południa kontynentu zależnych od turystyki, jak Grecja i Hiszpania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hiszpania pierwsza wprowadzi paszport zdrowia. Pod okiem UE

Jak podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin na swojej stronie internetowej, certyfikat będzie zawierał szczegółowe informacje o szczepieniach i wynikach testów na koronawirusa – relacjonuje Reuters.

Minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w niedzielę, że celem wprowadzenia dokumentu jest międzynarodowa weryfikacja informacji o szczepieniach i testach i przyczynienie się do bezpiecznego i uporządkowanego przepływu ludzi.

ZOBACZ TEŻ: Europejska branża turystyczna: Stwórzmy plan powrotu turystyki

Nie jest jasne, z którymi krajami Chiny rozmawiają, aby uzyskać uznanie certyfikatu COVID-19.

Ogłosiły na razie, że złagodzą ograniczenia kwarantanny dla osób przybywających do Chin, które są zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Uważają, że wymagania dotyczące kwarantanny powinny pozostać, ponieważ nie wykluczają, że zaszczepione osoby nadal mogą być zarażone wirusem, jak powiedział w lutym rzecznik chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia.

WARTO: Cyfrowy paszport szczepień ma pomóc przywrócić podróże