Branża zgłosiła pięć postulatów. Oprócz powołania grupy roboczej, także skoordynowanie zasad ograniczających podróże w skali Europy, ujednolicenie testów dla turystów, w tym także obniżenie cen za nie i zadbanie, by ich wyniki były uznawane przez państwa członkowskie.
CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna u ministra. „Potrzebujemy planu odmrażania”
Inicjatorzy akcji zgłaszają też konieczność wprowadzenia jednolitych w skali Unii Europejskiej elektronicznych certyfikatów potwierdzających wyniki testów i szczepienia na koronawirusa. Chociaż zastrzegają, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe do odbycia podróży, to popierają ideę, by turyści zaszczepieni lub posiadający udowodnioną odporność byli zwolnieni z zakazów wjazdu, testów i kwarantanny.
Na koniec sygnatariusze Europejskiego Manifestu Turystycznego zgłaszają konieczność skoordynowania wznowienia działalności turystycznej i przywracania swobody przemieszczania się dla obywateli Unii Europejskiej.
Jak czytamy w informacji prasowej, sojusz w ramach Europejskiego Manifestu Turystycznego skupia ponad 60 europejskich organizacji zrzeszających przedsiębiorców turystycznych. Zarządza nim Europejska Komisja Turystyki (ETC). Do sojuszu należy między innymi ECTAA, a pośrednio więc także Polska Izba Turystyki.