W Brukseli 19 lutego odbył się kolejny szczyt zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Agentów Podróży i Operatorów Turystycznych (ECTAA), w którym udział wzięło ponad 140 profesjonalistów z branży, decydentów politycznych i ekspertów finansowych.
Czytaj więcej
Możliwość zaproponowania klientowi biura podróży bonu zamiast zwrotu pieniędzy, rozszerzenie katalogu sytuacji, w której może on zrezygnować z wyjazdu i prawo upomnienia się przez organizatora o zwrot pieniędzy u poddostawcy usług - to niektóre zmiany unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych zaproponowane przez Radę Europejską.
UE stawia na ochronę interesów klientów biur podróży i linii lotniczych
Jednym z gości był unijny komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki Apostolos Dzidzikostas, który podkreślał kluczową rolę turystyki w gospodarce Europy - opisuje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages. Według niego ostatnie kryzysy ujawniły jednak także słabości branży turystycznej. – Niewypłacalność grupy FTI (niemieckie biuro podróży ogłosiło upadłość w czerwcu 2024 roku – red.) była wyraźnym ostrzeżeniem, że trudności nie minęły. Musimy wzmocnić ramy regulacyjne, aby zapewnić zarówno ochronę konsumentów, jak i stabilność branży – twierdził.
Komisarz przedstawił przygotowywane przez Komisję Europejską zmiany dyrektywy w sprawie podróży zorganizowanych w ramach szerszego pakietu mobilności pasażerów, który ma opierać się na zrównoważonym rozwoju i chronić podróżnych bez nadmiernego obciążania agentów i organizatorów wycieczek. Wspomniał też o możliwości przeprowadzenia przeglądu rozporządzenia o usługach lotniczych pod kątem zapewnienia lepszej ochrony pasażerów przed niewypłacalnością linii lotniczych.
To problem, który od dawna budzi obawy biur podróży i agentów. Dzidzikostas zachęcał jej przedstawicieli do udziału w nadchodzących konsultacjach dotyczących Strategii Zrównoważonej Turystyki 2026 i do zgłaszania pomysłów. – Chcemy, aby Europa pozostała najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie, a to oznacza konieczność stworzenia uczciwego i konkurencyjnego środowiska – uważa.