Pierwszy w historii Unii Europejskiej komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki Apostolos Dzidzikostas zapowiedział w czasie szczytu Destination Europe Summit, który odbył się niedawno w Brukseli z inicjatywy Europejskiej Komisji ds. Podróży (ETC), ułatwienie dostępu do środków finansowych dla interesariuszy z sektora turystycznego.
Czytaj więcej
Hiszpanie są pod wrażeniem dynamiki wzrostu zainteresowania ich krajem turystów z Polski. W zeszłym roku przyjechała ich rekordowa liczba - 2,44 miliona. Dynamika wzrostu była największa w Europie.
Dzidzikostas poinformował, że Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem ambitnej strategii zrównoważonej turystyki dla Europy, która ma zostać wdrożona do 2030 roku - pisze grecki portal branżowy Greek Travel Pages.
Strategia będzie koncentrować się na zarządzaniu destynacjami, wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw i ujednoliceniu wizerunku Europy jako kontynentu bezpiecznego, zrównoważonego i konkurencyjnego celu podróży. - Aby utrzymać wiodącą pozycję Europy w światowej turystyce, potrzebujemy silniejszej marki, mądrzejszego marketingu i lepszego podejścia do zrównoważonego rozwoju – przekonuje komisarz.
Programy dofinansowania turystyki w Europie mają być proste
Program finansowania związane z turystyką mają być uproszczone, aby były łatwo dostępne nie tylko dla przedsiębiorstw turystycznych, ale także dla państw członkowskich. – Finansowanie jest kluczowe. Jesteśmy zobowiązani do ułatwienia dostępu do programów Unii Europejskiej wszystkim interesariuszom – podkreśla komisarz. Polityk zaznacza, że pierwszy raz sektor ma osobny mandat w Komisji Europejskiej, co pokazuje jego znaczenie gospodarcze i wpływ na lokalne społeczności, tworzenie miejsc pracy i ogólną konkurencyjność.