Branża turystyczna u ministra. „Potrzebujemy planu odmrażania”

Spotkanie miało formę wideokonferencji.

Potrzebujemy planu otwarcia naszej działalności i jasnej, przewidywalnej perspektywy – to główny postulat branży turystycznej, która spotkała się dzisiaj z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, odpowiedzialnym z turystykę.

Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Na zaproszenie wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego odpowiedziało kilkunastu przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców turystycznych. W tym Polskiej Izby Turystyki, Turystycznej Organizacji Otwartej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, Izby Turystycznej RP, czy nieformalnej Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki.

Na początku spotkania uczestnicy przystali na propozycję prezesa PIT, aby nie dyskutować szczegółowo o kolejnych fazach pomocy dla branży turystycznej, bo jasne jest dla wszystkich, że taka pomoc jest potrzebna.

Gros czasu poświęcono więc problemom, które utrudniają lub wręcz hamują działalność przedsiębiorców turystycznych.

– Namawialiśmy ministerstwo do wspólnego zastanowienia się nad ramami otwarcia turystyki. Byliśmy zgodni, że drugiego takiego roku jak 2020, ze szczątkowym sezonem letnim, branża turystyczna nie przeżyje – relacjonuje prezes PIT Paweł Niewiadomski. – Przedsiębiorcy będą mieli szanse przetrwać, jeśli będą mogli działać, nawet w ograniczonym zakresie, ale z jasną perspektywą i pewnością, że nie zostanie im to zabrane.

Niewiadomski poruszył też problem odrodzenia się szarej strefy. – Restrykcje rządowe spowodowały, że powstały zachowania z pogranicza szarej strefy. Na przykład właściciele hoteli, pensjonatów i kwater, omijając przepisy ograniczające ich działalność, wynajmowali więcej pokojów niż połowa w obiekcie. Nie rejestrowali wszystkich gości, co oznacza, że unikną opodatkowania – wyjaśnia.

Tematem rozmowy stały się też Turystyczny Fundusz Rozwoju i Turystyczny Fundusz Pomocowy. W sprawie tego pierwszego przedsiębiorcy zgłosili postulat odroczenia o rok rozpoczęcia spłaty zaciągniętej w TFZ przez organizatorów pożyczki, a w dalszej perspektywie umorzenia jej.

– Takie rozwiązanie byłoby też korzystne dla agentów turystycznych, bo wtedy – i można to wprost zapisać w przepisach – mogliby oni zostawić sobie zaliczki pobrane wcześniej od organizatorów na poczet wynagrodzenia prowizyjnego – wyjaśnia Niewiadomski.

Co do TFP touroperatorzy domagali się uzupełnienia przepisów tak, żeby w razie zrezygnowania z imprezy przez klienta lub odwołania jej przez organizatora, ten ostatni mógł wycofać wpłacone wcześniej składki.

CZYTAJ TEŻ: TFG: Touroperatorze, policz, ile wpłacisz na fundusz pomocowy

– Postulowaliśmy też uporządkowanie przepisów w kwestii kwarantanny dla podróżnych wjeżdżających do kraju i testowania ich na obecność koronawirusa. Dlaczego na lotnisku we Wrocławiu można taki test wykonać przed przekroczeniem granicy, a w Katowicach – nie – mówi Niewiadomski.

– Zdrowa osoba ma iść na kwarantannę – to jest nie do pomyślenia, to też są straty dla gospodarki, bo taki człowiek nie wraca do pracy. Trzeba ten warunek zastąpić możliwością przetestowania pasażera samolotu jeszcze na lotnisku – dodaje prezes OSAT Marcin Wujec. – Przy okazji władze miałyby pełną wiedzę o stane zdrowia powracających.

Niewiadomski odniósł się też do niedawnej wypowiedzi wiceprzewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Marka Matuszewskiego, odnośnie rzekomego przywlekania przez turystów wracających z zagranicy koronawirusa. Przytoczył najnowsze badania niemieckiego Instytutu Roberta Kocha, zaprzeczające takim podejrzeniom.

WIĘCEJ: Instytut Kocha: Zagraniczna turystyka nie importuje wirusów

Alina Dybaś, prezes TOO, prosiła między innymi o przygotowanie materiału, gdzie przedsiębiorca lub pracownik firmy turystycznej, który chciałby się przekwalifikować lub zdobyć drugi zawód, znajdzie pomoc, a szczególnie środki na takie działanie.

Jak dodaje Wujec, przedstawił on wyniki badania, jakie przeprowadził OSAT wśród swoich członków. Przychody agentów turystycznych spadły w styczniu, porównując ze styczniem 2020 roku, o 82 procent. – To pokazuje, jak wygląda sytuacja w naszej branży. Dlatego postulowałem przedłużenie pomocy, którą uzyskaliśmy w grudniu i styczniu na kolejne miesiące – luty i marzec – opowiada.

Przedstawiciele ministerstwa zapewnili, że przeanalizują wszystkie zgłoszone problemy. Będą na nie odpowiadać bezpośrednio zainteresowanym na piśmie.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy i dyrektor departamentu turystyki Dominik Borek zapewnili, że przekażą opinie branży na temat uznania testów przeprowadzanych w kraju, zamiast odsyłania podróżnych do kwarantanny, czy postulat zwolnienia z kwarantanny pilotów i przewodników, już w piątek, 19 lutego, podczas wcześniej zaplanowanego spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– Są też prowadzone negocjacje z Komisją Europejską na temat Turystycznego Funduszu Zwrotów. Ale trudno dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, czy ta pożyczka będzie umorzona albo, czy nastąpi odsunięcie jej spłaty. Rozmawiamy o jak najlepszych rozwiązaniach dla branży. Tu chodzi o cały proces uzgodnień, ale mogę zapewnić, że są one zaawansowane – opowiada Borek.

– Toczą się również prace w sprawie udziału turystyki stworzonym na bazie środków unijnych Krajowym Funduszu Odbudowy. Trwa na razie dyskusja, w jakim obszarze, w jakim stopniu i jak rozdzielać pieniądze. Będą to środki o bardzo różnym charakterze: dotacji, pożyczek, na inwestycje i na zmianę działalności. O tym też mówiłem przedstawicielom branży turystycznej – wyjaśnia dyrektor departamentu turystyki.

Za dwa, trzy tygodnie ministerstwo będzie chciało jeszcze raz spotkać się z przedstawicielami branży turystycznej, żeby omówić bieżące działania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawski Intercontinental na pięć gwiazdek Michelina

41 polskich hoteli znalazło się w najnowszym wydaniu czerwonego przewodnika Michelina „Main Cities of ...

Wyprzedane miejsca? TUI znajdzie podobną ofertę

Jeśli w konkretnym hotelu lub terminie skończą się wolne miejsca, niemiecki TUI pomoże agentom ...

Lasek: Warto jeździć na targi i się uczyć

– Polska powinna mieć kosz z gotowymi produktami turystycznymi, jak teraz ma skrzynki z ...

Aktor uniknął zderzenia z samolotem pasażerskim

Znany z zamiłowania do latania hollywoodzki gwiazdor Harrison Ford spowodował groźną sytuację na lotnisku ...

Rainbow: Mamy 190 milionów złotych gwarancji

Biuro podróży Rainbow będzie od 17 września legitymować się zabezpieczeniem na rzecz klientów w ...

Morawiecki: LOT staje się ważnym partnerem

Grupa LOT notuje najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat wyniki – zapewniał wicepremier Mateusz ...