Czy podczas majówki będzie kontrolowane przestrzeganie obostrzeń? – padło pytanie dziennikarza.

Majówka będzie na pewno okresem wytężonych kontroli służb sanitarnych i policji – zapewnił minister.

Prezes Izby Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski nie ukrywa, ze branża hotelarska spodziewała się takiej decyzji. – Bardzo ubolewamy, że rząd cały czas nie bierze pod uwagę, że korzystanie z bazy noclegowej z zastosowaniem reżimu sanitarnego jest bezpieczne dla gości. Rozumiem, że obawia się ogólnie przemieszczania się Polaków, stąd zakaz działalności dla hotelarzy – komentuje.

– Majówka to zawsze był w kalendarzu jeden z najważniejszych okresów dla branży hotelarskiej. Liczyliśmy, że może uda się choć część strat odrobić. Polacy bardzo lubią wyjeżdżać w tym okresie, szczególnie teraz, gdy wielu pracuje zdalnie, ma to duży sens – wyjaśnia prezes IGHP.

– Jedynym plusem w tej sytuacji jest to, że tak jak o to od dawna prosiliśmy, uprzedzono nas z dużym wyprzedzeniem, że nie będziemy mogli otworzyć swoich obiektów – dodaje Węgłowski.

– Od kilku dni obserwowaliśmy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na covid, obecnie liczba zakażeń nieznacznie się zwiększa – mówił Niedzielski, uzasadniając utrzymanie obostrzeń. – Zarówno dziś, wczoraj i przedwczoraj mieliśmy do czynienia z przyrostem tej dziennej liczby zachorowań. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że te przyrosty są skutkiem tego, że tydzień temu mieliśmy święta i punkt odniesienia jest nieco zaburzony – dodał.

Jak podał, w środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 21283 przypadki, czyli o ponad 6 tysięcy więcej niż tydzień temu. – Ten wzrost, to jest dynamika rzędu 43 procent. Widać bardzo wyraźnie, że tendencja liczona w perspektywie dwóch, trzech tygodni jest malejąca – mówił.