Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał kolejną notę regulującą ruch lotniczy do i w samej Grecji – podaje tamtejszy portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Zgodnie z komunikatem, do 10 maja zakazane są loty krajowe – chodzi o rozkładowe rejsy komercyjne i biznesowe/lotnictwo ogólne (general aviation). Zasada ta nie obowiązuje w podróżach koniecznych związanych z kwestiami zdrowotnymi lub z wykonywanym zawodem, łączenia rodzin i powrotami do stałego miejsca zamieszkania.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: Do 15 maja restrykcje zostają, potem poluzujemy podróżowanie

Jeśli chodzi o loty zagraniczne, to dotychczasowe zasady zostały utrzymane do 3 maja. Do tego czasu pasażerowie muszą wypełniać formularz lokalizacyjny – dotyczy to zarówno obcokrajowców jak i mieszkańców kraju podróżujących za granicę.

W dalszym ciągu zakazane są przyjazdy spoza Unii Europejskiej, ale pojawiły się wyjątki dla obywateli Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Tajlandii, Rwandy, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Wszyscy pasażerowie przylatujący z zagranicy muszą okazać negatywny wynik testu na covid-19 wykonany nie wcześniej niż na 72 godziny przed przylotem do Grecji. Dotyczy to także dzieci, które skończyły 5 lat. Przylatujący mogą być również poproszeni o wykonanie szybkiego badania po wylądowaniu – to, czy zostaną na nie skierowani, zależy od informacji wpisanych w karcie lokalizacyjnej. Jeśli wynik będzie pozytywny, będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę.

Wszyscy pasażerowie wjeżdżający do Grecji muszą przez siedem dni po przylocie pozostawać w samoizolacji – albo w swoim mieszkaniu, albo w miejscu czasowego pobytu wskazanego w formularzu lokalizacyjnym.

Z tego obowiązku zwolnieni są jednak mieszkańcy krajów unijnych, strefy Schengen i wymienionych wcześniej krajów, którzy przyjęli pełną dawkę szczepionki lub mają ujemny wynik testu na covid-19. Także te osoby mogą być jednak poproszone o wykonanie po przylocie dodatkowego testu na koronawirusa.

Urząd wydał też oddzielne zalecenia dla podróżnych z Rosji. By nie odbywać kwarantanny muszą okazać zarówno negatywny wynik badania na covid-19, jak i certyfikat szczepień.

Zgodnie z nową dyrektywą samoloty mogą przylatywać na dziewięć lotnisk (do tej pory były to jedynie trzy), w Atenach, Salonikach, Heraklionie, Chanii (Kreta), na Korfu, Rodos, Kos, Mykonos, Santorynie.