Mauritius zaczyna się powoli otwierać na przyjazdy z zagranicy, a linie lotnicze Air Mauritius, Emirates i inne już zapowiedziały, że dołożą dodatkowe loty do tego kraju – pisze portal branży turystycznej eTurbo News.

Otwarcie ma następować w kilku fazach. Pierwsza została zaplanowana na okres od 15 lipca do 30 września. W tym czasie zaszczepieni (chodzi o osoby, które ukończyły 18 lat) będą mogli wypoczywać w wybranych przez władze 14 hotelach z dostępem do basenów i plaży. Tylko jeśli zostaną tam co najmniej 14 dni, a później uzyskają negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, będą mogli opuścić hotel i swobodnie podróżować po wyspie.

CZYTAJ TEŻ: Mauritius zamknął się przed gośćmi z zagranicy

Jeśli zamierzają przyjechać do kraju na krócej, ich pobyt będzie ograniczony do hotelu. Jak mówi prezes Biura Promocji Turystycznej Mauritiusa Nilen Vencadasmy, władze blisko współpracowały z hotelarzami, liniami lotniczymi i touroperatorami, by przygotować hotele-bańki turystyczne przed pełnym otwarciem zaplanowanym na 1 października.

Turyści, poza tym, że muszą być w pełni zaszczepieni, mają obowiązek wykonać test PCR 5-7 dni przed przylotem – oczywiście wjazd będzie możliwy tylko na podstawie wyniku negatywnego.

Kolejne badanie tego samego typu wykonają po przylocie na lotnisku na Mauritiusie, a następnie 7 i 14 dnia pobytu (jeśli ich to dotyczy).

Od 1 października zaszczepieni, którzy okażą negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godziny przed wylotem, będą mogli spędzać czas na wyspie bez dodatkowych ograniczeń.

Na Mauritiusie program szczepień przyspiesza, odporność populacyjną kraj ma osiągnąć pod koniec września. Pracownicy turystyki byli szczepieni w pierwszej kolejności, by przyspieszyć bezpieczne otwarcie sektora.

W momencie wybuchu pandemii rząd Mauritiusa wprowadził restrykcyjne ograniczenia, by chronić mieszkańców.

Poza wspomnianymi 14 resortami, 35 hoteli działa jako obiekty kwarantannowe, ale mogą z nich korzystać jedynie obywatele kraju, ich małżonkowie i dzieci powracający na Mauritius. Nie są one dostępne dla niezaszczepionych gości zagranicznych.