MSZ: Powracający z Turcji nie będą musieli iść na kwarantannę

Rząd wprowadza karty lokalizacyjne. Poszerzył też listę krajów bez kwarantanny o Turcję.

Publikacja: 10.07.2021 13:40

MSZ: Powracający z Turcji nie będą musieli iść na kwarantannę

Foto: Nowe przepisy zapowiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Rafał Guz

Wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie ruchu granicznego w czasie pandemii zapowiedział  podczas dzisiejszej konferencji wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Pierwsza zmiana to wprowadzenie zasady, że każdy podróżny przybywający do Polski, niebędący zaszczepiony, powinien przedstawić Straży Granicznej kartę lokalizacji.

Jak mówił Wawrzyk, karta lokalizacyjna może mieć postać elektroniczną (np. w smartfonie) lub papierową. Karty w tej drugiej wersji będą rozdawały stewardesy w samolotach. – Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej w czasie pandemii – wyjaśniał.

CZYTAJ TEŻ: Turcja znosi konieczność testowania dla zaszczepionych

Inną zmianą, jaką wprowadzi rząd, jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z 10-dniowej kwarantanny. Do tej pory rozporządzenie zwalniało z kwarantanny wjeżdżających do Polski z państw należących do strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. – Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym Rzeczpospolita ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii – mówił.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, jako częsty cel podróży Polaków. – Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (…) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji – zapowiedział.

I dodał, że szczegóły ukażą się w następnym tygodniu w „rozporządzeniu epidemicznym”.

W tym samym czasie na Twitterze MSZ-u ukazała się informacja, że „od dziś Polacy wracający z Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny”. I taka ilustracja:

""

Źródło: MSZ

turystyka.rp.pl

Strona Dziennika Ustaw, w którym ukazują się rozporządzenia, jest od kilku godzin niedostępna. Polska Agencja Prasowa podała jednak, że ministrowie odnosili się do opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia rządu w sprawie „ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Według PAP dodatkowo „nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID”.

Wawrzyk podkreślił podczas konferencji, że nowe przepisy dotyczą tylko osób niezaszczepionych. – Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną. Jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe – apelował.

Wiceszef MSZ zaznaczył też, że nie zmienia się ogólny komunikat MSZ dla podróżujących. – Zostaje utrzymany na poziomie „nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne”, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić – mówił.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Turystyka.rp.pl dopisanie Turcji do listy państw traktowanych, jak kraje Unii Europejskiej to wynik noty dyplomatycznej, jaką w tej sprawie polski MSZ otrzymał od władz tureckich. Turcy upominali się w niej o zwolnienie turystów powracających z ich kraju z konieczności odbywania kwarantanny, która od niedawna została wprowadzona przez polski rząd dla podróżnych z państw spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Polska Izba Turystyki wspierała te starania podczas rozmów ze swoim odpowiednikiem tureckim, organizacją branży turystycznej TURSAB w Stambule w zeszłym tygodniu.

Wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie ruchu granicznego w czasie pandemii zapowiedział  podczas dzisiejszej konferencji wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Pierwsza zmiana to wprowadzenie zasady, że każdy podróżny przybywający do Polski, niebędący zaszczepiony, powinien przedstawić Straży Granicznej kartę lokalizacji.

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży