Sky News podaje, że wcześniejsza nieoficjalna wiadomość z posiedzenia rządowego komitetu ds. covid-19, o zdjęciu kwarantanny jest już potwierdzona. Nadal jednak nie wiadomo od kiedy nowe zasady mają wejść w życie.

CZYTAJ TEŻ: Malta wycofuje zakaz dla nieszczepionych podróżnych. W zamian kwarantanna

Dotąd 10-dniowej izolacji można było uniknąć tylko po przyjęciu szczepienia w brytyjskiej służbie zdrowia. Oprócz wymogu kwarantanny, jest też obowiązek zrobienia dwóch testów PCR. Teraz ma się to zmienić – osoby zaszczepione w państwach Unii Europejskiej i w USA będą zwolnione z przymusowej kwarantanny.

O przyjęcie takiej zasady zabiegała branża turystyczna, linie lotnicze i lotniska. Chodziło o to, aby osoby mieszkające za granicą mogły łatwiej przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii na wakacje lub odwiedzać bliskich.

ZOBACZ TEŻ: Tunezja: Zaszczepieni wjadą od 1 czerwca bez kwarantanny

– W tej chwili sytuacja jest nieco śmieszna. Jeśli lecę samolotem z Hiszpanii, kiedy dotrzemy do Wielkiej Brytanii, po prostu wyjdę z lotniska i pojadę do domu – BBC cytuje eksperta ds. podróży Simona Caldera. – Ale osoba siedząca obok mnie, która była zaszczepiona w Hiszpanii, a nie w Wielkiej Brytanii, musi siedzieć w pokoju przez 10 dni. To nie ma sensu.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii, ku zaskoczeniu ekspertów, mimo zniesienia obostrzeń antycovidowych liczba zakażeń spada. Spodziewali się odwrotnego trendu.

We wtorek, który był siódmym dniem zniesienia restrykcji w Anglii i złagodzenia ich w Walii i Szkocji nowych zakażeń, 23,5 tysiąca, było o połowę mniej niż przed tygodniem. Przed 19 lipca rząd wskazywał, że zakażenia mogą dojść do końca lata do 100 tysięcy (niektórzy eksperci mówili o 200 tysiącach) dziennie.